DÜNYAManşet

Çürümenin sel ve sıcaklık hali

Kendileriyle beraber her şeyi çürütenlerin, derinleştirdikleri iklim krizi insanlık krizi olarak sürüyor.

Afganistan, Kenya, Sudan’dan sonra Almanya’nın güney bölgeleri seller altında. Hindistan kavruluyor

Neoliberal ekonomik büyümenin başarıları ile böbürlenen iki ülke Almanya ve Hindistan. Birinin iki eyaleti seller altında. Diğeri nefes almayı dahi zorlaştıran 50 ferecelik sıcaklarla boğuşuyor. Birinde insanlar yaşamak için sudan kaçıyor, diğerinde suya koşuyor.

Almanya’nın Baden-Württemberg ve Bavyera eyaletlerinde aşırı yağmurlar sel ve su taşkınlarına yol açtı. Bölgede yüzlerce kişi tahliye edildi. Beş kişinin hayatını kaybettiği, bir itfaiye emekçisinin ise kaybolduğu bölgede, Tuna nehri de taştı.

Almanya’ya bir türlü gelemeyen bahar mevsiminde; önce NRW eyaletinde bazı şehirler sular altında kaldı, şimdi ise Baden-Württemberg ve Bavyera eyaletinin bazı bölgelerinde sel olarak sürüyor. Bavyera eyaletinde Pfaffenhofen ilçesine bağlı Reichertshofen beldesinin Ebenhausen-Werk mahallesinde gece bir bent yıkıldı. Yerel yöneticilerin verdiği bilgiye göre bölgeden 800 kişi tahliye edildi.

Manching-Pichl bölgesinde bir bendin yıkılması sonucu kent sakinlerine binaların üst katlarına çıkmaları çağrısı yapıldı. Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart’ın güneydoğusundaki Ebersbach an der Fils’te ise kent yönetimi şehirde yaşayanlardan tahliye hazırlıklarına başlanmasını istedi. Ebersbach an der Fils’in bağlı olduğu Göppingen yönetimi su taşkınının bir yerleşim yerine ulaştığını belirterek, bölgede olağanüstü görev talimatı verdi. Aşırı yağışlar eyaletin Rems-Murr ilçesinde de sele yol açtı. Rudersberg beldesi de sular altında kaldı.

Bavyera eyaletinde de Günzburg ve Donau-Ries kentlerinde çok sayıda bölge tahliye edildi. Alman Meteoroloji Servisinin (DWD) verdiği bilgilere göre;. Bu sabah Tuna nehrinin güneyindeki bölgeler ile Bavyera Ormanı bölgesinde sağanak yağışlar etkili oldu. DWD, Oberschwaben ile Allgäu bölgelerinde yağmurun gün boyu süreceğini belirterek, uyarıda bulundu. Tuna’nın güney bölgelerinde sürekli yağan yağmurun nehrin kollarında ve Konstanz Gölü’nde su seviyesini yeniden yükseltmesinden kaygı duyuluyor. DWD, ülkenin doğu bölgelerinde de fırtına ve sağanak yağmur uyarısında bulundu.

Sellerden tren seferleri de etkilendi. Münih’ten Stuttgart, Würzburg ve Nürnberg yönlerine seferlerin yapılamadığı belirtildi. Münih-Berlin ile Stuttgart-Frankfurt hatlarında da bazı seferlerin iptal edildiği kaydedildi.

Hindistan kavruluyor

Hindistan’da havanın sıcak olması özel bir durum değil, her yıl yaz aylarında sıcaklıklar anormal yükseliyor. Fakat bu yıl daha Nisan ayında Hindistan’ın birçok eyaletinde sıcaklık rekorları kırıldı.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 13 Mayıs’tan bu yana sıcaklık 40 ila 50 derecenin üzerine çıkıyor. Bir ölçüm istasyonu 29 Mayıs’ta 45 ile 50 derece arasında sıcaklıklar kaydetti. Delhi’nin komşu bölgesi Mungeshpur’da 52.9 derecelik rekor bir sıcaklık ölçüldü.

Önümüzdeki 16 gün boyunca Delhi’de sıcaklıkların gündüz 50 derece, geceleri ise 40 derecenin altına düşmesi bekleniyor.

Uzmanların bu durumu dağcıların ölüm bölgesi olarak adlandırdıkları bölgeye benzetmeleri durumun vehametini ortaya koyuyor. Dağcıların 7 bin metre yükseklikten itibaren vücudu çöker ve artık vücutlarını oksijen yetersizliğine (aklimatizasyon) alıştırmaları mümkün olmamaktadır.

Hindistan’da 2012 yılında iklim aktivistleri ve araştırmacıları devleti uyarıyor ve İlerleyen her on yılda sıcaklıkların sürekli tırmanacağı uyarısında bulunuyorlardı.

 

 

 

Hindistan kavruluyor

Uzmanların bu durumu dağcıların ölüm bölgesi olarak adlandırdıkları bölgeye benzetmeleri durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Dağcıların 7 bin metre yükseklikten itibaren vücudu çöker ve artık vücutlarını oksijen yetersizliğine (aklimatizasyon) alıştırmaları mümkün olmamaktadır.

Hindistan’da havanın sıcak olması özel bir durum değil, her yıl yaz aylarında sıcaklıklar anormal yükseliyor. Fakat bu yıl daha Nisan ayında Hindistan’ın birçok eyaletinde sıcaklık rekorları kırıldı.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 13 Mayıs’tan bu yana sıcaklık 40 ila 50 derecenin üzerine çıkıyor. Bir ölçüm istasyonu 29 Mayıs’ta 45 °C ile 50 derece arasında sıcaklıklar kaydetti. Delhi’nin komşu bölgesi Mungeshpur’da 52.9 derecelik rekor bir sıcaklık ölçüldü.

Önümüzdeki 16 gün boyunca Delhi’de sıcaklıkların gündüz 50 derece, geceleri ise 40 derecenin altına düşmesi bekleniyor.

2012 yılında iklim aktivistleri ve araştırmacıları devleti uyarıyor ve İlerleyen her on yılda sıcaklıkların sürekli tırmanacağı uyarısında bulunuyorlardı.

Daha fazlası

İlgili

Close