DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

DHL işçileriyle enternasyonal dayanışma

DHL Express’in işçi ve sendika düşmanlığına karşı küresel çapta eylemler yapıldı

HABER MERKEZİ– DHL Express’in işçi ve sendika düşmanlığına karşı küresel çapta eylemler yapıldı, DHL’nin Bağcılar’daki merkezi önünde de kitlesel basın açıklaması gerçekleştirildi

TÜMTİS, üst örgütü ITF (Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu) ve onun Avrupa kolu olan ETF’nin (Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu) Türkiye’de sendikalaşma mücadelesi veren DHL Express işçileriyle dayanışmak ve şirkete çağrıda bulunmak amacıyla ilan ettiği 8 Haziran Küresel Eylem Günü kapsamında DHL Express’in İstanbul Bağcılar’daki merkezi önünde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi.

TÜMTİS Genel Başkanı ve merkez yöneticileri ile İstanbul ve Gebze şubelerinin başkan ve yöneticileri, işyeri temsilcileri ve işten atılan DHL Express işçilerinin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında, DHL Express’in sendika karşıtı tutumundan vazgeçmesi; toplu sözleşme görüşmeleri yapması için sendikayla masaya oturması çağrısı yapıldı.

Basın açıklamasına Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ile genel merkez ve İstanbul şube yöneticileri, Selüloz-İş İstanbul Şube Başkanı Kemal Yıldırım ve yönetim kurulu, Tezkoop-İş İstanbul 1. No’lu Şube Başkanı Necla Önder, Toleyis Sendikası Marmara Bölge Başkanı Yusuf Ertaş ve HDP 1. Bölge Milletvekili adayları Musa Piroğlu ve Cansu İrem Kalender’in aralarında bulunduğu çok sayıda sendika, kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri destek verdi.

TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk yaptığı konuşmada, uluslararası kargo şirketi DHL Express’te 2017’de örgütlenerek çoğunluk tespiti yaptırıldığını, ancak patronun çoğunluk tespitine karşı itiraz davası açarak bu süreçte sendika üyesi dokuz işçiyi işten çıkardığını, işten çıkarılan işçilerin ise yaklaşık bir yıldır işyeri önünde direnişini sürdürdüklerini aktardı.

Patronun, itiraz yoluna giderek zaman kazanmaya çalıştığını belirten Öztürk, “Ancak DHL Express ciddi biçimde yanıldı. Sadece yanılmakla kalmadı, işçi ve sendika karşıtı bu tutumu ile dünya kamuoyunun gündemine girdi. Bu mücadele Türkiye’deki DHL Express işçilerinin ve sendikamızın mücadelesi olmaktan çıktı. Mücadelemiz sınırların ötesine taştı. Ve bugün DHL Express’in bu adaletsiz tutumuna karşı uluslararası sendikalar eyleme geçmiştir” diye konuştu.

DHL Express’e çağrı

Dünyada 19 milyon taşıma işçisini temsil eden uluslararası federasyon ITF ile Avrupa’da 5 milyon taşıma işçisini temsil eden ETF’nin, DHL’nin faaliyet yürüttüğü her yerde eyleme geçtiğini aktaran Öztürk, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Bugün, dünyanın dört bir yanında emekçiler Türkiye’deki kardeşleri için tek ses olmuştur. DHL Express işvereni bu sese kulak vermelidir. Ve bilmelidir ki bu hak tanımaz tutumu devam ettiği sürece, bu mücadele sendikamızın ve taşımacılık iş kolundaki kardeş sendikalarımızın ve milyonlarca işçinin mücadelesi olarak devam edecektir.”

‘Haklılığımız Mahkemelerce de Kanıtlandı’

TÜMTİS’in bu işyerinde toplu sözleşme yapmak için yeter çoğunluğu sağladığını ve bu durumun mahkemelerce de kanıtlandığını anımsatan Öztürk, “İşverenin açtığı itiraz davasını sendikamız kazanmıştır. İstanbul 14. İş Mahkemesi, 5 Haziran’da görülen karar duruşmasında sendikamızın DHL Express işyerinde TİS için yeter çoğunluğa ulaştığını tescillemiştir. Mahkeme, DHL Express’in itirazlarını haksız bulmuştur. Artık sığınacak bir bahaneniz, gidecek başka yolunuz kalmamıştır. Çalışanların sendika hakkına saygı duyun ve toplu sözleşme hakkını engellemeyin. DHL Express’i mahkeme kararına uymaya, TİS görüşmelerini başlatmak için sendikamızla masaya oturmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Bugün dünyanın dört bir yanında DHL Express işçileri ve TÜMTİS’le dayanışmak için eyleme geçen işçilere ve sendikalara teşekkür eden Genel Başkan Öztürk, dün UPS, DHL Lojistik’te olduğu gibi DHL Express’te de birleşik ve uluslararası sınıf dayanışmasının kazanacağını ifade etti.

Avrupa ve dünyada eylemler yapıldı

Öztürk’ün ardından Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel söz alarak direnişçi işçilere destek açıklaması yaptı.

TÜMTİS’in verdiği bilgiye göre, ITF ve ETF’nin çağrısı ve küresel eylem günü kapsamında başta Avrupa olmak üzere, Amerika, Asya ve Avusturalya’da eylemler yapıldı. Ayrıca üst federasyon ITF konuya ilişkin bir açıklama yaparak şirketi toplu sözleşme görüşmelerine başlaması için TÜMTİS’le masaya oturmaya çağırdı.

dhl işçileriyle dayanışma

Gazete Alınteri 1 org

Etiketler
Daha fazlası
Close