DÜNYAManşet

Doğa ve insan katlediliyor

Çevre kirliliğiyle bağlantılı rahatsızlıklardan dolayı 2015 yılında 9 milyon kişinin öldüğü belirtildi

HABER MERKEZİ– Kapitalizm ve emperyalist tekellerin azami kar hırsı, yol açtığı savaşların yanı sıra doğaya verdiği zararların sonucu olarak ta insanı öldürüyor.

Lancet dergisinde yayımlanan, 188 ülke verilerinin değerlendirildiği bir rapora göre, 2015 yılında 9 milyon kişi çevre kirliliğiyle bağlantılı hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti.

Çevre kirliliğinin ölümcül boyutlarda olduğu ülkelerin ucuz emek sömürüsünün yoğunlaştırıldığı ve emperyalist rekabete bağı çatışmalara konu olan ülkeler olması dikkat çekiyor. En fazla ölümlerin görüldüğü ülkeler Bangladeş ve Somali.

Raporda, 9 milyon ölümün, sigaradan ölümlerin bir buçuk, AIDS, tüberküloz ve sıtmadan hayatını kaybedenlerin 3, trafik kazalarında yaşamını yitirenlerin 6, doğrudan savaşlarda ölenlerin 15 katı olduğuna işaret edildi.

Çevre kirliliğine bağlı ölümlerin en fazla görüldüğü ülkelerin sırasıyla Bangladeş, Somali, Çad, Nijer, Hindistan, Nepal, Güney Sudan, Eritre, Madagaskar ve Pakistan olduğu bildirildi.

Ölümlerin, kirliliğin yol açtığı, bulaşı olmayan kalp rahatsızlığı, inme ve akciğer kanseri gibi rahatsızlıklardan kaynaklandığı da aktarıldı.

Dünya Sağlık Örgütü daha önce, çevre kirliliği ile bağlantılı çocuk ölümlerinin her yıl 1,7 milyon civarında olduğunu rapor etmişti.

Etiketler
Daha fazlası
Close