DÜNYAManşet

Dresden’de ırkçılığa karşı onbinler sokaktaydı

HABER MERKEZİ- Irkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı cumartesi günü Almanya’nın Dresden kentinde yapılan “Unteilbar/Bölünmeyiz” eylemine 40 bin kişi katıldı.

Aylardır sosyal medyada dahil ırkçılığa karşı yoğun propaganda yürüten “Unteilbar/Bölünmeyiz” eylemine antifaşistler Doğu Almanya’daki eyaletler ve Berlin başta olmak üzere olmak üzere Almanya’nın değişik kentlerinden otobüs ve trenlerle Dresden’e geldi. 1 Eylül’deki seçimlerde ırkçı-faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin güçlü çıkmasının yaratacağı tehlikelere dikkat çektiler.

Altmarkt’ta başlayan ve saatlerce süren yürüyüşün ardından Saksonya Eyalet Parlamentosu önünde düzenlenen mitingde “Unteilbar” inisiyatifi adına yapılan açıklamada “Burada açık bir şekilde ayrımcılığa karşı dayanışma mesajı veriyoruz. Irkçılara geçit vermeyeceğiz. Biz onlardan daha fazlayız” denildi.

Mitingde Neonaziler tarafından tehdit edilen NSU davası müdahil avukatı Seda Başay Yıldız ve Paritätischen Gesamtverband Başkanı Ulrich Schneider de birer konuşma yaptı.

100’den fazla parti, sendika, inisiyatif tarafından çağrısı yapılan gösteriye çok sayıda siyasetçi de katıldı. Sol Parti Eşbaşkanı Bernd Riexinger, Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Annalena Baerbock, SPD başkan vekili Thorsten Schaefer-Gümbel, Federal Maliye Bakanı ve SPD başkan adayı Olaf Scholz da eyleme katılanlar arasındaydı.

Öte yandan Alman Sendikalar Birliği (DGB) merkezi olarak eylemi desteklerken, sendikalardan katılımın düşük olduğu dikkat çekti.

İlki geçen yıl 13 Ekim’de yapılan “Unteilbar” eyleminde ülke genelinde 240 bin kişi katılmıştı. Neonazilerin sürekli gösteri ve mitingler yaptığı Dresden’de ilk kez yapılan eyleme 10 binin üzerinde katılım bekleniyordu. Ancak, 40 bin kişinin katılması, 1 Eylül eyalet parlementosu seçimleri öncesinde antifaşist güçlerin tepkisi açısından değerliydi.

Daha fazlası

İlgili

Close