DÜNYA

Dünya kapitalizmi borç içinde yüzüyor

IIF, borç yığınındaki artış hızının 2014’ten bu yana görülenin en yükseği olduğunu açıklayarak “Borç çevirme riski yüksek” değerlendirmesini yaptı!

dünya borç

HABER MERKEZİ- Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre “global borç seviyesi gelişmekte olan ülkelerin yaptıkları 3 trilyon dolar borçlanmanın etkisiyle“ 217 trilyon dolara ulaşarak rekor kırdı.

2017 ilk çeyrek sonu itibariyle borç stoğunun dünya yıllık GSYH’sına oranı yüzde 327’ye ulaştı. Yani “milli gelir“lerin 3-4 katı büyüklüğünde yığılan borçlar söz konusu.

Geçtiğimiz yıl gelişmiş ekonomilerde kamu ve özel sektör borcu toplam 2 trilyon dolar azalırken, gelişmekte olan ekonomilerde borç 3 trilyon dolar artarak 56 trilyon dolara yükseldi.

Dünya kapitalizminin işleyişinde önemli bir yer tutan Çin’in borcu ise 2 trilyon dolar aratarak 33 trilyon dolar seviyesine yükseldi.

1 yıl içinde en fazla borç ödemesi yapması gereknler içinde Türkiye de var

IIF raporuna göre gelişmekte olan ekonomiler 2018 sonuna kadar 1,9 trilyon dolar borç ödeyecekler ve bunun yüzde 15’i ABD Doları cinsinden. En büyük borç geri ödemelerini Çin, Rusya, Güney Kore ve Türkiye yapacak.

IIF, bu durumun 2014’ten bu yana görülen en yüksek artış olduğunu vurguladı ve “Borç çevirme riski yüksek” değerlendirmesini yaptı!

Etiketler
Daha fazlası
Close