DÜNYAKADIN

Dünyada kadınlar grevde, isyanda

4İlk kez dünya genelinde 8 Mart’ta kadınlar grev yaptı. Dünyanın onlarca ülkesinde eylem yapan kadınlar, erkek egemen sisteme karşı mücadeleyi biraz daha büyüttü. ABD, İngiltere, İtalya,İspanya, Türkiye, Filipinler, Tayland gibi birçok ülkede her yer direniş ve mücadele alanı oldu.

Bu yıl kadın cinayetlerine karşı sokak eylemlerine sahne olan İspanya‘da kadınlar bugün de aynı taleple uluslararası greve katıldılar. Fabrikalarda, alanlarda kadınlar iş bıraktı. “Ni una menos” sloganını tüm dünya kadınlarının sloganı oldu.

İtalya’da okulların ve iş yerlerinin önünde eylemler vardı. Belçika‘lı kadınlar 8 Mart mitinginden kadın grevine ses verdiler. İsviçre’de kadınlar Bern kentinde toplandılar. İrlandalı kadınlar ise kürtaj hakkını kısıtlayan yasalara ve hükümet politikalarına karşı greve çıktı.

İngiltere‘de çocuk mahkemelerinin önünde buluşan kadınların gündeminde, tecavüz, çocuk istismarı vardı. Anne olan kadınların çalışma ve yaşam koşullarının kötü olduğunu söyleyen kadınlar, kadın yoksulluğuna karşı önlem alınmasını talep ettiler. Aile mahkemelerinin en ufak bir şeyde çocukları annelerinden almasına ve mahkemelerdeki çürümeye tepki gösteren kadınlar mahkeme önünü temsili olarak süpürerek tepkilerini dile getirdiler.

Filipinler’de grev Güney Tagalog ve Metro Manila’da toplanan işçi kadınlar ABD Büyükelçiliği’ne yürüdü. Kadınların önü polis tarafından kesildi. Ardından Bonafacio tapınağının bulunduğu yerde kadın mitingi gerçekleştirildi. Filipinler’de birçok başka kentte de eylemler gerçekleşirken Amihan köylü örgütünden kadınlar hükümetin tarım politikalarına karşı ve toprak sorununun çözülmesi için kadın zinciri kurdu. Yapılan grev çağrısına Rojavalı kadınlardan da destek mesajı geldi.

ABD’de Trump’ın başkan seçilmesinden bu yana bir çok yerde eylem yapan kadınlar bugün başta Chicago ve Washington olmak üzere birçok bölgede alanlara çıkıyorlar.

132

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close