DÜNYAManşet

Dünyada korona (11 Temmuz 2020)

Kara komedi; ‘Tropik Trump’ Bolsonaro’da virüse yakalandı, ABD kontrolden çıktı, virüs dünyayı kavurmaya devam ediyor, virüs bahanesiyle ırkçılık körükleniyor

Tüm dünyanın üzerine kabus gibi çöken koronavirüste kontrol kaybedildi, yeryüzünün dört bir yanından korkunç haberler arka arkaya geliyor. Dünya basını ve sözümona sağlık kurumları ise bir yandan dünyanın virüsle kavrulduğu, öte yandan “31 Aralık 2019’dan bu yana en kötü gün geride kaldı“ gibi yine insanlığı belirsizliğe çaresizliğe mahkum etmeyi amaçlayan çelişkili açıklamalarına devam ediyor.

Gerçek olan bir şey varsa kapitalist tekellerin çıkarlarına göre belirlenen “Önlemler”, insan odaklı olması mümkün olmayan kar odaklı yaklaşımlardan dolayı insanlık bir felakete doğru sürüklüyor. “31 Aralık 2019 tarihinden bu yana bir günde teşhis edilen en fazla vaka, yalnızca 24 saatte 222 bin 825 kişiye covid-19 teşhisi konuldu“ haberleri durumun gerçekten de kontrolden çıktığını gözler önüne seriyor.

Virüs başkan, parlementer dinlemiyor, Irak’da kadın milletvekili öldü
Devlet başkanları, milletvekilleri arasında da virüse yakalananların haberleri çoğaldı. Bunların içinde en trajikomik olanı ise başından beri dünya emekçilerinin tepkisini çeken Brezilya devlet başkanı Jair Bolsonaro‘nun virüse yakalanması oldu.

Bolivya’da ise,  Devlet Başkanı Jeanine Anez Chavez, Twitter hesabından koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Chavez “Covid-19 testim pozitif çıktı. İyiyim. Karantinadan çalışmaya devam edeceğim” yazdı.

Iraklı kadın milletvekili Ghaida Kambash covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Dört çocuk annesi olduğu belirtilen Kambash’ın 46 yaşında olduğu ve 3 kez Bağdat’ın kuzeyinden milletvekili seçildiği ifade edildi.

ABD’de kontrol kaybedildi
Bir günde 61 bini aşkın testin pozitif çıktığı ABD’de, birçok eyalet koronavirüs salgınıyla adeta kavruluyor. Mississippi eyaletinin en büyük beş hastanesindeki yoğun bakım ünitelerinde boş yatak kalmadığı söyleniyor. Salgının en hızlı yayıldığı eyalet olan Mississippi’de, diğer dört hastanedeki yatakların da yüzde 95’i dolu. Mississippi’nin yanı sıra Arizona eyaletinde de hastaneler alarm veriyor

New Mexico eyaletinde ise parklar ve restoranlar yeniden kapatıldığı bildiriliyor. New York Times gazetesi, ABD’de son iki hafta içinde günlük vakaların yüzde 72 oranında arttığını bildiriyor. Perşembe günü 960 ölümün kayıtlara geçtiği ABD’de, 24 eyalette son bir hafta içinde vaka sayıları rekor düzeyde sürekli yükseldi.

Salgının başlamasıyla ABD’de bir numaralı sağlık otoritesine dönüşen Beyaz Saray Sağlık Danışmanı Dr. Anthony Fauci, Başkan Donald Trump’ın aksine eyaletlerin farklı adımlar atmasını önermek zorunda kaldı. Dr. Fauci, Kongre’deki bir oturumda yaptığı açıklamada ise salgının kontrol altına alınamaması halinde ülke genelinde günlük vaka artış sayısının 100 bine ulaşabileceği uyarısında bulunmuştu. Fauci, salgınının yayıldığı eyaletlerin ekonomilerini yeniden faaliyete geçirecek adımlar atmamaları gerektiğini söyledi ancak söz konusu yerlerin ekonomilerini tam olarak kapatmaları çağrısı da yapmadı.

Söylemem gerekir ki eyaletlerin ekonomilerini yeniden faaliyete geçirme süreçlerine bir süreliğine ara vermelerini sağlamalıyız” diyen Dr. Fauci, California, Arizona, Teksas ve Florida’yı işaret etti, güney eyaletlerinin olması gerektiğinden daha hızlı açıldığını vurguladı.

Dr. Fauci, geçen hafta Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda daha keskin ifadelerle ekonomik çarkların durdurulmasını istemiş, ”Dünyadaki bütün ülkelerden daha ağır darbe aldık” demişti.

Okulların Eylül ayında mutlaka açılmasını isteyen Başkan Trump ise, Dr. Anthony Fauci’nin aksine giderek yükselen vaka sayılarını insanı umursamayan tavrını sürdürüyor.

Ayrıca, hafta içinde düzenlenen basın toplantılarına katılan muhabirlerden birinin testinin pozitif çıkması ise Beyaz Saray çalışanları ve diğer gazeteciler arasında paniğe yol açtı. Zira basın toplantıları sırasında maske kullanan ve herhangi bir belirti göstermeyen muhabir koronavirüse yakalandı. Daha önce de Trump’ın seçim kampanyasında çalışan dokuz kişide koronavirüs çıkmıştı.

Brezilya ikinci ülke konumunu sürdürüyor, ‘Tropik Trump’ Bolsonaro’da virüse yakalandı
ABD’nin ardından en çok vaka ve ölümün görüldüğü Brezilya’da ise, 42 bin test daha pozitif çıktı, bir günde 1199 can kaybı gerçekleşti. Başından beri korona virüsüne “Küçük bir grip” diyerek Brezilya ve tüm dünya emeçilerinin öfkesini körükleyen Jair Bolsonaro’nun virüse yakalanması ise tam bir kara komedi oldu. Bolsonaro, iki gün sonra internet üzerinden yayın yaptı.

Salgını küçümseyen ve karantina karşıtı gösteriler düzenleyen ‘Tropik Trump’ lakaplı faşist Bolsonaro, sağlık durumunun iyi seyrettiğini söyleyip ekonomik krizin koronavirüsten daha tehlikeli olduğunu tekrarladı. Brezilya lideri ayrıca, eyalet valileri ve belediye başkanlarından ekonomiyi yeniden açmalarını istedi. Güney Amerika’nın en büyük ülkesinde, can kayıpları 69 bini aşmış durumda.

Hindistan’da durum vahim

ABD ve Brezilya’nın ardından en çok günlük vakanın kayıtlara geçtiği Hindistan’da, pozitif çıkan testlerin sayısı 25 bin 790 artışla 794 bin 842’ye ulaştı. Hindistan, Asya kıtasında salgının merkez üssü konumunu sürdürüyor.

Son 24 saatte covid-19’un 479 can daha aldığı dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi, Mart ayından başlayarak dünyadaki en uzun sokağa çıkma yasağını haftalarca uygulamıştı. Ancak Mayıs ortasından itibaren önlemlerin gevşetilmesiyle koronavirüs vakaları patladı ve Hindistan kısa sürede Rusya’yı geçerek dünya üçüncülüğüne yerleşti.

Güney Afrika’da da salgın tüm hızıyla yayımaya devam ediyor
Afrika kıtasında ise, salgın Güney Afrika’da hızla yayılıyor. Günlük vaka rekorunun 13 bin 674’le kırıldığı Güney Afrika’da, korona virüse yakalananların sayısı 238 bini aştı. Güney Afrika’da şimdiye kadar yalnızca 113 bin hasta iyileşti, ülkede aktif 121 bin vaka bulunuyor. Sağlık Bakanlığı, yatak kapasitelerinin dolmak üzere olduğunu aktarıyor.

Latin Amerika dünyada dördüncü sıraya doğru ilerliyor

Latin Amerika ülkesi Meksika’da bir günde 782 insan daha yaşamını yitirdi, 6 bin 995 vaka tespit edildi. Can kaybının 32 bin 796’ya çıktığı ülkenin gelecek haftaya kadar İtalya’yı geçip dünyada dördüncü sıraya çıkması bekleniyor. 11 milyondan fazla nüfusu bulunan Bolivya’da, şimdiye kadar 42 bin 984 vaka tespit edildi.

Şili’de ise yapılan bir araştırma çocuk yaştakilerin corona virüsünden daha fazla etkilendiğini ortaya çıkardı. Portföy İstatistik ve Sağlık Bilgileri Dairesi’nin (DEIS) Haziran ayında yaptığı araştırmada çocuk ölümlerinde önemli bir artış olduğu anlaşıldı. Corona virüsünden hayatlarını kaybeden 11 çocuğun bebek olarak kabul edilen yaşta oldukları belirtildi.

Enfekte olanların yüzde 22’si 0 ila 4 yaş arasında
Diğer bir araştırma ise Çocuklar ve Gençler İçin Gözlemevi (EODN) tarafından yapıldı. EODN, 30 Mart ile 4 Temmuz arasında enfekte olan 0-19 yaş arası 24 bin 602 çocuk ve ergen arasında bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmaya göre enfekte olanların yüzde 22’sinin 0 ila 4 yaş arasında olduğu ifade edildi. EODN’ye göre Şili’de 8 Mayıs tarihinde 0-17 yaş arasında 97 aktif vaka bulunurken, 4 Temmuz itibari ile 0-17 yaş arasında 959 aktif vaka var. EODN, vakalarda 2 ay içerisinde yüzde 900’lük bir artış yaşandığını açıkladı.

Sosyolog Nicols Contreras, yaptığı açıklamada “Çocuklar, bu hastalıktan acı çeken kişiler olarak değil, sadece etkilenenler olarak düşünülmüştü. Bu yüzden bulmaya çalıştığımız ilk şey, epidemiyolojik verilerle daha bağlantılı sabit verilerdi. Bu bilgilere dayanarak, çocukların ve ergenlerin görünüşte daha hafif semptomlar gösterdiği ve çok düşük ölüm oranlarına sahip olduğunu anladık. Ancak çocukların hastalıktan çokta uzak olmadığı bilgisi ortaya çıktı” dedi.

Romanya’da hastalar alınan kararla evlerine gitti
Avrupa ülkesi Romanya’da, Anayasa Mahkemesi’nin Covid-19’u belirtisiz ya da hafif geçirenlerin hastanede zorla tutulmasının hak ihlali olduğuna karar vermesinin ardından, yüzlerce hasta hastanelerden çıktı. Aynı gün 614 pozitif testle salgının başından bu yana en yüksek vaka sayısı bildirilmesine rağmen alınan kararla salgının daha bir yayılma riski hiçe sayıldı.

Virüs kalkanlı ırkçılık
Değişik ülke emekçilerini bölmek ve gerçek sorumlu kapitalist sistemi gizleme amaçlı yapılan yayın ve Trupm başta olmak üzere devlet başkanlarının açıklamaları sonucu ırkçı düşünceler de yayılıyor. Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre Fransız, Alman ve İspanyolların yaklaşık yüzde 70’inin covid-19 salgını sonrası ülkelerine Çin, ABD ve İngiltere’den gelen turistleri istemediği ortaya çıktı.

İngiltere merkezli uluslararası araştırma ve istatistik kurumu Yougov’un yaptığı anketin en çok dikkat çeken yanlarından biriyse Avrupalı turistlerin Çin ile ilgili verdikleri yanıt oldu.

Avrupa’da koronavirüs sebebiyle ölen kişi sayısı Çin’e nazaran çok daha fazla olan Fransa, İspanya, İtalya ve Almanya gibi ülkelerin vatandaşlarının yüzde 96’sı, 63 milyon kişiyle dünyanın en çok yabancı turist çeken 4. ülkesi olan Çin’e gitmek istemediğini açıkladı.

Oysa söz konusu Avrupa ülkelerinde görülen covid-19 vakası sayısı Rusya ile birlikte 2.5 milyonu bulurken, 1.5 milyar nüfuslu Çin’de bu rakam sadece 83 binde kaldı.

Avrupa’da koronavirüs sebebiyle son 3-4 aylık dönemde 200 bin kişi hayatını kaybederken, Covid-19’un ilk çıktığı ülke olan Çin’de bu rakam 4.600 civarında.

Daha fazlası

İlgili

Close