DÜNYAManşet

Dünyada korona (29 Haziran 2020)

ABD ve Çin’de virüse karşı aşı çalışmaları; Almanya’da Amazon işçilerinde virüs bulundu, Verdi sendikası “İyi ve sağlıklı çalışma” sloganı ile greve gidildiğini açıkladı

Virüse karşı aşı çalışmaları devam ediyor

ABD ‘nin en yetkili kamu sağlığı uzmanı ve Beyaz Saray Koronavirüs’le Mücadele Görev Gücü üyesi Dr. Anthony Fauci, aşı bulunsa bile sürü bağışıklığı olmayacağını, çünkü aşının tam koruma sağlamayacağını ve ülkede bir çok kişinin aşı yaptıramayacağını ifade etti. Şu ana kadar yapılan en başarılı aşının yüzde 98 koruma sağlayan kızamık aşısı olduğunu dikkat çekti.

Dr. Fauci, “Yüzde 70 veya 75 koruma sağlayan bir aşıya razı olacağını” söylerken, bunun tam koruma olmadığına dikkat çekti. ABD’de“ endişe verici boyutta bilim ve aşı düşmanı insan olduğunu” ifade ederek bu insanların eğitilmesinin “Biraz zaman alacağını” düşündüğünü aktardı.

California San Francisco Üniversite’sindeki araştırmacılar, yeni tip koronavirüsün hücrelere ne yaptığını gösteren yakın çekim görüntüler yayınladı. Sars-Cov-2 ile enfekte olmuş hücrelerden çıkıp uzayan ve spagettiyi andıran dokunaçların görüldüğü bu görüntülerin, çok güçlü bir elektron mikroskobu yardımıyla elde edildiği belirtiliyor.

Araştırmanın başındaki Prof.Nevan Krogan “ Diğer hücrelere batıp delik açan ince, uzun kollar gördük; virüs bu kanalların içinden hücreden hücreye geçiyor” diye açıkladı. Araştırmacıların, virüsün hücrelere ne yaptığını ortaya çıkaran bu buluşu, kanser tedavisi için geliştirilen birtakım ilaçların covid–19 tedavisinde de kullanılabilme olasılığını gündeme getirdi.

Öte yandan ABD’de tüm uyarılara rağmen New Mexico eyaletinde, el dezenfeksiyonlarının virüsten koruyacağını düşünerek içen üç kişi hayatını kaybetti, bir kişi kör oldu. Salgının başlangıç döneminde Trump, “Dezenfeksiyonların şırıngayla alınması durumunda virüse karşı etkili olduğu” gibi akla ziyan bir açıklama yapmış ve ardından hastanelere çok sayıda insan dezenfeksiyondan kaynaklı zehirlenmeden başvurmuş, bazıları hayatını kaybetmişti.

ABD hükümeti üç aşı çalışmasına destek veriyor. Ülkede şu ana kadar 2 milyon 637 bin 77 virüs vakası ve 128 bin 437 hayatını kaybeden vaka bulunuyor.

Çin merkezli ilaç firması Çin Ulusal Biyotek Grubu ( CNBG), koronavirüse karşı üzerinde çalıştıkları bir aşı adayının insanlar üzerindeki ilk denemelerinden olumlu sonuç aldıklarını duyurdu.

Firmadan yapılan açıklamada, 1120 sağlıklı kişi üzerinde yapılan ilk denemelerin sonuçlarına göre, söz konusu aşı adayının güvenli ve etkili sonuç vereceği belirtildi. Aşı adayının, Pekin’deki tesislerinde denendiği tüm katılımcıların yüksek seviyelerde antikor ürettiğini açıkladı.

Aşı çalışmalarında, bir aşıya satış izni çıkabilmesi için, faz 3 denemelerinde binlerce kişinin üzerinde test edilmesi gerekiyor, ancak Çin’ deki üç ayrı aşı çalışmasında henüz faz 3’e geçen şirket bulunmuyor.

Çin’nin 20 milyondan fazla nüfusu olan başkent Pekin’de yeni vakaların çıkmasıyla, bir haftada rekor seviyede, nüfusun yarısını test ettiler. Pekin belediyesinin salgından sorumlu yetkilisi Qiang, 7 milyon testin sonuçlarının çıktığını açıkladı.

Bir deniz ürünleri pazarından yeni vakaların ortaya çıktığı daha önce duyurulmuştu. Yapılan yeni testlerde 311 yeni vaka tespit edildi. Testlerin öncelikli olarak banka, süpermarket, güzellik salonları, otobüs şoförleri, sağlıkçılar gibi kamusal alanlarda çalışanlara yapıldığı ifade edildi.

John Hopkins Üniversitesi, dünya genelinde Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının yarım milyonu geçtiğini, kayıtlı vaka sayısınında 10 milyonu geçtiğini açıkladı.

En az 40 Amazon işçisinde virüs tespit edildi

Almanya’da Amazon işçileri arasında covid-19 testlerinin pozitif çıkması üzerine 48 saatlik greve çıkılıyor. Verdi sendikası tarafından dün yapılan açıklamada “İyi ve sağlıklı çalışma” sloganı altında grev yapılacağı belirtildi. Bugünden itibaren başlayacak olan greve Leipzig, Bad Hersfeld, Rheinberg, Werne ve Koblenz depolarında çalışan işçiler katılacak.

Sendikanın sözcüsü Orhan Akman ise, “Elimizdeki bilgilere göre depolarda çalışan 30 ila 40 personelin corona virüsü testleri pozitif çıktı” diye konuştu. Sendika, Amazon’un bu konuda şeffaf bir şekilde bilgilendirme yapmadığını da dile getirdi.

Verdi ile Amazon arasında 2013’ten beri lojistik işçilerinin daha iyi ücret ve koşullar altında çalışmaları için bir mücadele yürütülüyor. İşçiler bu nedenle sık sık greve gitti.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close