DÜNYAManşet

Dünyada korona (30 Nisan 2020)

Lübnan’da “Açlık devrimi” sürüyor; Fransa’da “Çıplak diş doktorları” da protestoya katıldı; Romanya: Sintilere ve Romanlara karşı acımasız ayrımcılık

Fransa: “Çıplak diş doktorları” da protestoya katıldı

Fransız diş hekimleri Almanya’da aile hekimlerinin başlattığı protestoya katıldı.

Diş hekimleri, “Çıplak diş doktorları” olarak etiketledikleri fotoğraflarla, özel muayenehanelerdeki hekimlerin yeterli koruyucu malzemeye ulaşamamalarını ve destek alamamalarını protesto ediyorlar.

AB’den Polonya’ya ultimatom

AB, seyahat kısıtlamalarını 14 Haziran’a kadar uzattı. 17 Mart’tan beri AB ülkeleri arasındaki sınırlar kapatılmış, sadece nakliyat şirketleri ve izin belgesi olanların giriş çıkışlarına müsaade edilmişti.

Avrupa Birliği Komisyonu, Polonya’da hakimlerin bağımsızlığını korumak için Varşova yönetimine karşı ihlal gerekçesiyle hukuki süreç başlattı. Polonya Hükümeti Şubat ayında çıkardığı kanunla, yargı sistemini eleştirmesi durumunda ülkedeki hakim ve savcıların ceza almasına izin veren ve iktidarın elini güçlendiren düzenlemeyi kabul etmişti.

Romanya: Sintilere ve Romanlara karşı acımasız ayrımcılık

Romanya’nın yoksulları AB’ye kabul ve vizesiz seyahat hakkından sonra farklı Avrupa ülkelerine ucuz ve kaçak işgücü olarak akın etmişti.

Korona virüsüyle birlikte işsiz kalan Romanyalılar ülkelerine geri dönmeye başladı. Sinti ve Roman olarak adlandırılan yarım milyonu aşkın Romanyalı dışlandıkları ve yaşadıkları bölgelerde kabul edilmedikleri için çatışmalar yaşanıyor.

“Aresel” adlı Anti-ayrımcı Platformu sözcüsü Ciprian Necula, “Bugüne kadar devlet kurumlarının gözardı ederek çözmeye çalışmadığı sosyal ve ekonomik uçurumun bir sonucu bu. Sintiler ve Romanlar ülkenin en yoksul bölgelerinde yaşıyorlar. Geri dönenlere karşı acımasız bir av ve ayrımcılık var” dedi.

İngiltere: Çocuklarda Kawasaki hastalığı görüldü

Sağlık Bakanı Hancock yeni bir açıklama yaptı.

Bugüne kadar korona virüsünden en az etkilenen grupta olan çocuklarda Kawasaki hastalığına yakın semptomlar gösteren, ağır seyreden bir hastalık türedi.

İngiltere, İspanya, Fransa ve İtalya’da artan çocuk hastalardaki semptomlar, şiddetli karın ve mide ağrısı, ishal, kusma, kalp kaslarında iltihaplanma ve kanama. Bilim adamları çocuklarda görülen hastalığın covid’le bağlantısı olabileceğini söylediler.

Gelişmiş ülkeler dahil Dünya Sağlık Örgütü Başkanı ve birçok ülkenin Sağlık bakanı, ailelerin çocuklarını doktora götürmede tutuk davrandıklarını, ebeveynlerde salgın korkusundan kaynaklı oluşan bu yönelimin erken müdahaleyi önleyerek çocukların sağlığını riske attıklarını açıklamışlardı.

Yiyecek mi internet mi?!.

İngiltere’de 1,9 milyon çocuk ve ailesinin evlerinde internet bağlantısı olmadığı açıklandı. Ailelerin çoğunluğunu mülteciler ve yabancı uyruklu vatandaşlar oluşturuyor.

Online eğitime geçilen korona günlerinde ailelerin “yiyecek mi Internet mi” kararını vermek zorunda kalması, varolan eşitsizliğin özellikle çocuklar için ortadan kalkması için çaba harcayan yardım kurumlarının yetersiz kalması, yüz binlerce çocuğun eğitimlerine devam edememesi demek.

Hükümet daha önce bu konudaki uyarıları dikkate alarak özellikle yoksul bölgelerdeki internet ağlarını güçlendirerek çocukların tespit edileceğini ve aylık internet kartı yardımı verileceğini beyan etmişti. Telekomünikasyon şirketleri ise yardım çağrılarını onaylamadı. Henüz ne Johnson hükümetinden ne Elizabeth ya da Ketty’den somut bir adım geldi.

Almanya: 50 binden fazla esnaf iflas edecek

Almanya’da küçük esnafa ayrılan yardım paketi, esnafın yüksek kira ve faturalarına yetmedi. Özellikle restoranların etkilendiği korona krizinde Almanya genelinde 1 ayda 30 milyar euroluk ciro kaybı var.

Hükümet kira ve fatura ödeme zorunluluğunu kaldırmadığı için yardımlar işe yaramadı. Esnaf Odası, ek yardım yapılmadığı taktirde 50 binden fazla esnafın iflas edeceğini, işsizlik oranının artacağını açıkladı.

Bir haftadır 800 metrekareden küçük olan dükkanlar açık olmasına rağmen, günlük ciroların ortalama yüzde 65 düşük olduğu söylendi.

Güney Kore: 38 inşaat işçisi yangında yaşamını yitirdi

Bina yapımında kullanılan köpükten çıkan yangında,Güney Kore’nin Icheon şehrinde en az 38 inşaat işçisinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda ağır yaralı olduğu bildirildi.

Korona kısıtlamalarından kaynaklı inşaat firmasının aksayan çalışmayı Haziran ayına yetiştirmek için hızlandırdığı, yüzde 85 kapalı olan alanda işçilerin yangından kaçamadığı açıklandı.

Yemen: 5 milyondan fazla çocuk tehlikede

UNICEF temsilcisi Nyanti, Yemen’de 5 milyondan fazla çocuğun tehlikede olduğunu açıkladı.

Savaşın yaşandığı Yemen’de açlık dışında ağır kolera ve akut ishalin çocukların hayatını tehdit ettiğini, son günlerde yaşanan sel felaketlerinin az sayıdaki temiz su kaynaklarına erişimi zorlaştırdığını açıkladı.

Kolombiya: Hükümet çetelere teklif sundu

Kolombiya hükümeti, ülkedeki çete ve ayrılıkçı örgütlerle ilişkisini kesen üyelerin sosyal haklardan faydalanmalarının önünü açtı.

Yasa FARC üyelerini de kapsayacak.

Peru: Hapishane isyanında dokuz tutsak öldürüldü

Peru’nun başkenti Lima’daki Castro Castro Hapishanesi’ndeki tutsaklar, koronadan korunmaları için yeterince önlem alınmadığı için isyan etti.

İki mahkumun cezaevinde korona virüsten ölmesi üzerine çıkan isyanda güvenlik güçleri dokuz mahkumu katletti.

Lübnan: “Açlık devrimi” sürüyor

“Açlık devrimi” sloganıyla başlayan ve bir kisinin hayatını kaybettiği protestolar, bugün de gecenin geç saatlerine kadar sürdü.

Merkez Bankası şubesi taşlı ve molotof kokteyllerle tahrip edildi. On gösterici yaralandı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close