DÜNYAManşet

Lübnan’da protestoların 1. yılında sokağa çıkıldı

Geçen yıl 17 Ekim’de hükümetin vergi politikalarına karşı başlayan protestoların 1. yıldönümünde halk yeniden sokaklara döküldü

Lübnan’da 17 Ekim 2019’da başlayan protesto dalgasının 1. yıldönümünde halk yeniden sokaklara döküldü. Göstericiler, daha iyi bir gelecek, daha iyi bir ekonomi, yolsuzluğun ortadan kaldırılması ve yolsuzluk yapanların yargılanması taleplerini yinelediler. Protestocular, ülkenin dört bir yanından başkent Beyrut’ta gelerek, hareketin sembollerinden olan meşaleyi yaktılar. Beyrut Liman’ındaki şiddetli patlamanın meydana geldiği 18.07’de yakılan meşale ile patlamada hayatını kaybedenler anıldı.

Başkentteki parlamento binası yakınlarında düzenlenen gösteriler sırasında polisin saldırısına taşlarla karşılık verildi. Çıkan olaylarda çok sayıda kişi yaralandı.

Lübnan’da geçen yıl 17 Ekim’de halk hükümetin vergi politikalarına karşı protesto gösterilerine başlamış, protestoların kitlesel harekete dönüşmesi sonucu dönemin Başbakanı Saadi Hariri 29 Ekim’de hükümetin istifasını duyurmuştu. Hariri’nin istifasının ardından 19 Aralık 2019’da eski bir bakan ve üniversite profesörü olan Hassan Diab, Aoun ve Hizbullah’ın desteğiyle hükümet kurmakla görevlendirildi. Diab hükümeti ise 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda meydana gelen şiddetli patlama sonrası istifasını sundu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close