DÜNYAManşet

Dünyada korona (9 Haziran 2020)

Tanzanya başkanından virüs duası, Küba salgını kontrol altına aldı, İngiltere’de havayolu şirketlerinden toplu işten atma, ILO, denizciler kritik çalışan

Tanzanya
Virüsle mücadelede yetersiz kalan ülke liderleri paçayı kurtarmak için dini inançları kalkan yapıyor. Tanzanya devlet başkanı Magufuli, “Tanrıyı ilk mısraya koyan bir ülkenin lideri olmak bana mutluluk veriyor, tanrı Tanzanya”yı seviyor. Tanzanya’ da şeytanın işleri her zaman yenilecek çünkü Tanzanyalılar tanrıyı seviyor” dedi. Oruç tutarak ve dua ederek covid-19’u yendiklerini iddia eden Magufuli, turizm gelirlerinden mahrum olmak istemediklerini açıkladıktan sonra, uçuş ve seyahat yasaklarını kaldırmıştı. Magufuli’nin, ulusal labaratuarda hayvan,meyvelerden alınan örnekleri insan ismi vererek test için gönderdiği, keçi ve papağanda test sonuçları pozitif çıkınca olay gündeme gelmişti. DSÖ ise ortaya çıkan sahtekarlıktan sonra hükümetin tutumundan endişe ettiklerini duyurmuştu. Yeterli test yapılmayan ülkede 509 pozitif vaka, 21 ölümlü vaka bulunuyor.

Hindistan
Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi ve çevresindeki bölgeleri içerisine alan Delhi Ulusal Başkent Bölgesi Başbakanı Arwind Kejriwal, başkentte covid-19 vakalarının 27 bini geçtiğine dikkat çekerek, Delhi hükümetinin yönetimindeki hastanelerin sadace bölgede yaşayanlara hizmet vereceğini, başka bölgelerden gelen hastaları kabul etmeyeceklerini, ettikleri takdirde hastanelerin üç gün içinde tam doluluk oranına ulaşacağı için bu kararı aldıklarını duyurdu. Merkezi hükümet ise muhalefetin elinde olan Yeni Delhi bölgesinin bu karararının siyasi bir karar olduğunu belirterek eleştirdi. Ülke genelinde resmi rakamlara göre 256 bin 563 pozitif vaka var, ölümlü vaka ise 7 bin 174.Yeni Delhi’de ise yaklaşık 28 bin vaka bulunuyor.

Küba
Covid başlangıcından beri salgının hızla yayıldığı ülkelere tıbbı malzeme ve doktor gönderen Küba, salgını kontrol altına aldıklarını duyurdu. 11 milyon 200 bin nüfusa sahip Küba’da salgın nedeniyle 83 kişi yaşamını yitirdi, 244 vaka ise hala tedavi altında. Okulların tamamen kapalı olduğu, toplu taşımanın askıya alındığı ülkede sınırlar hala kapalı tutuluyor.

DSÖ
DSÖ başkanı, Asya ve Avrupa ülkelerinde karantina koşullarının gevştilmesine karşın korona virüs salgınının dünya genelinde kötüye gittiği uyarısı yaptı. “Pandeminin başlamasının üzerinden altı ay geçti. Şu an hiçbir ülke ayağını frenden kaldırmamalı” diye konuştu. Açıklama canlı yayınla devam ediyor.

Dünya Bankası
Var olan emperyalist kapitalistlerin krizi, salgınla birleşik sanayi devriminden sonra yaşanan en büyük ekonomik kriz olacağa benziyor. Dünya Bankası, Küresel Ekonomik Görünüm Raporunda dünya ekonomisinin 2020’de yüzde 5,2 küçüleceğini öngördü. Salgının ve ekonominin gidişatına göre bu oraların artacağına dikkat çekildi. Kişi başına düşen gelirin 1870’den bu yana görülmedik ölçüde azalacağına, bunun da en az 70 milyon kişiyi aşırı yoksullaştıracağına dikkat çekildi. DB başkanı Malpass, gelişmekte olan ülkelerde on yıllardır görülen ekonomik ilerlemenin tehlikeyi girdiğini söyledi.

ILO
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre dünya genelinde pandemi nedeniyle alınan önlemler kapsamında gemilerde yaklaşık 200 bin denizcinin mahsur kaldığı ,görev süreleri dolan denizcilerin kontratlarının uzatılarak çalışmaya devam ettiklerini açıkladı. Fiziksel ve psikolojik olarak yıpranan denizcilere dikkat çeken ILO, göreve dönmesi gereken denizcilerin ise fiili olarak işsiz kaldığını ve gelir kaybına uğradığını beyan etti. Hükümetlere, işbirliği içinde mürettebat değişikliklerinin güvenli bir biçimde gerçekleştirmeye yönelik çalışmaları çağrısında bulunuldu. Aynı zamanda denizcilerin pandemi sürecinde lojistikte önemli rol oynadıklarını belirten ILO, denizcilere “Kritik çalışan” statüsünün tanınmasını talep etti.

İngiltere
İngiltere‘de pazartesinden beri yürürlüğe giren, dış ülkelerden gelenlere 14 günlük karantina zorunluluğu tepkilere neden oldu. İngiltere ve İrlanda merkezli havayolu şirketleri kararın havacılık sektörünųn beklentilerini karşılamadığını,zararın büyük olacağını ardı ardına açıkladı. British Airways yaptığı açıklamada hükümete karşı hukuki bir süreç başlatacaklarını açıkladı. Ryanair ve Easyjet havayolu şirketleride Britiah Airways’in kararını destekleyeceklerni duyurdu.

British Airways işten çıkarmalarla ilgili masaya oturduğu sendikayı tehdit etti. Havayolu şirketi işten çıkarmayı kabul etmeyen sendikayı 4 bin 500 pilotun tamamını işten çıkararak bireysel sözleşme yapmakla tehtit etti. 1130 çalışanın işten çıkarılmasıyla ilgili devam eden görüşmelere, şirketin 125 pilotun daha eklemek istemesiyle tıkandı. Şirketin,toplam 45 bin çalışandan 12 binini işten çıkarma hedefi olduğu bildiriliyor.

İngiltere’de; Tır şoförleri, sağlık çalışanları, geçici tarım işçileri, İrlanda, Man Adası ve Manş takımadalarına gidenlerin 14 günlük karantinadan muaf oldukları ve bunun dışında kalanların 14 günlük izolasyon kurallarına uymaması durumunda ağır para cezaları kesileceği açıklanmıştı.

AB
AB uluslararası güvenlik standartlarını karşılamadığı gerekçesiyle 96 havayolu şirketini kara listeye aldı. Bu havayolları şirketlerinin AB içi ve dışında uçmasına izin verilmeyeceği aktarılırken, bu havayolları ile uçan AB vatandaşlarına uyarı yazısı gönderileceği bildirildi. Havayolu şirketlerinin yasaklanmasının nedeni olarak, bakımsız uçaklara sahip olunması, güncel olmayan uçak durumları ve şirketlerde bulunan diğer eksiklikler gösterildi.

BP
Pandemi sürecideki kısıtlamalardan ekonomik olarak etkilendiklerini bildiren BP yönetimi çoğunluğu büro çalışanı olmak üzere dünya genelinde 10 bin çalışanın işine son vereceğini duyurdu. BP icra kurulu başkanı çalışanlarına e-posta göndererek yıl sonuna kadar kademeli olarak 10 bin kişinin işine son verileceğini “Ön cephede çalışan işçilerimizi koruyoruz , önceliğimiz güvenilir bir şekilde operasyona devam edebilmek” ifadelerini kullandı.

Kenya
Kenya’nın başkenti Nairobi‘de gözaltılar ve polis şiddetine karşı sokağa çıkıldı. Kenya’da salgın kısıtlaması olarak gün doğumundan batımına kadar sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Nairobi’nin yoksul bölgesi Mathare‘de düzenlenen polis şiddetine karşı eylemde, arkadaşını polis şiddetinden kaybeden bir film yapımcısı “Bugün burada bizi koronadan korumakla görevli polisleri protesto ediyoruz. Polis koronadan daha çok insan öldürüyor” diye konuştu.

Doğum yaptığı gün erkek arkadaşının polis tarafından katledildiğini söyleyen Rachel Wanjiku‘da polisin karanlıkta genç erkekleri hedef aldığını söyledi. Korona kısıtlamalarının başladığı Kenya’da 15 insan polis tarafından katledildi, 31 kişì yaralandı.

Daha fazlası

İlgili

Close