MAKALELER

Dünyanin en büyük casus uydusu Delta 4

http://www.cbsnews.com/network/news/space/pictures/eelv/112210_d4.jpg

Dünyanin en büyük casus uydusu Delta 4

Emperyalistlerin uzun zamandir üzerinde calıştıkları Delta 4 adlı uyduyu onlarca denemeden sonra tamamladı. Delta 4 adlı uydu yeni bir dinleme, izleme , gözleme uydusu, dünya üzerindeki yörüngesine yerlestirildi..

Nasa nın acıklamalarına göre dünya üzerindeki toplam uydu sayısı 13.000 den fazla.  Bunlar hava tahmini, radyo, tv, mobil telefon, askeri, bilimsel….. vb saymakla bitmeyecek türden.
Bunlara yeni bir tanesi ise gecen ay eklendi. Milyarlarca dolara maledilen yeni uydunun bilinen ve bilinmeyen bir cok ozelligi ise şimdiden 20  ülke tarafından tepkiyle karşılandı.

Emperyalist kapitalist sistem, ekonomik krizle birlikte Dünyada Avrupada gelişen gençlik ve işci sınıfı, tepki eylemlilikleri  Avrupayi sarmalamaya  başladıgı bu günlerde, yeni güvenlik önlemleri  bulma calışmaları da hızla devam ediyor.
Bireysel özgürlükleri daraltıp, insanları yalnızlaştırıp kendi hücrelerinde güvensizleştirme çabalarına bir yenisini daha eklemeye calışıyorlar.

Emperyalist ülkeler halklar üzerindeki kontrollerini daha da şıklaştırmak istiyorlar.

Ellerindeki teknolojiyi işci emekcilerin, yoksulların, ögrencilerin, çocukların, işsizlerin, yani biz halklar icin  daha iyi bir gelecekte yaşamalari için degilde kendi sömürü saltanatlarının daha uzun sürmesi için kullaniyorlar.

Avrupa , Amerika , Türkiye basininda “Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait Dünyanin en büyük dinleme ve izleme uydusu Delta 4. gecen ay Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden hidrojen yakitli roketlerle desteklenerek  fırlatıldı. ” diye geciyor. oysa Bu uydu nun özellikleri ise bilim kurgu filmlerini aratmayan cinsten.
Bu ülklerlerin Tepki göstermelerinin nedenlerinin başında bireysel özgürlüklere tecavüz edileceginden eminler.

Delta 4 adlı Uydu yörüngesine girdikten sonra 30 metrelik hassas radyo alici antenlerini aktif hale getirerek calismaya baslayacak. Bu şu demektir. Tüm dunyadaki elektronik görsel, ve duysal aglari kontrol edebileceklermiş.


Delta 4 uydusunun özellikleri.

Amerikan ulusal güvenligi (NSA) icin Askeri ve sivil haberleşme ağlarıni (radyo, Tv, internet, mobil telefon vb..) dinleme, ve izleme , Elektro manyetik alanlar oluşturmak, Televizyon yayınlarını engellemek ve istediği bir yayını ekrana getirebilmek. Ana Server’lara girip bilgi çalma ve virüs gönderebilme, Füzelerin  rotasını bozabilme vb..Bunlar icerisinde ise en cok göze carpan evlerindeki computerlerinde ,ve cep telefonlarinda kamera olanlarin kamera görüntülerinin  izlenebilmesi. simdilik bilinenler ise bununla sinirli.

Bu casus uydu, teknolojisiyle dikkat çekiyor. Bunların içinde dikkat çeken özelliği kuşkusuz, her dairenin,evin  dinlenmesi ve Webcam bulunan bilgisayarlardan  ise görüntü elde edilmesine ilk tepkiler  Rusyadan geldi, bu uydunun korkunç derecede tehlikeli olduğu iddiasına  Fransa, İtalya ve Almanya gibi ülkeler de aynı tepkiyi gosterdi.

Amerikan basinina göre ise bu uzay aracı ABD’nin İran ve El Kaide gibi unsurlara yönelik cok ciddi başarılar elde edecegine inanıyorlar.

ABD Ulusal Keşif Ofisi yetkilileri, ise “Tepkileri ciddiye almıyoruz. ABD’nin güvenliği için her türlü önlemi alırız. Bu konuda eleştiriler anlamsız. Rusya da bu konuda çalışmalar yapıyor ve yapmalı da” diye hoyratca acıklamar yaptılar.

Dünyada en cok tepkiyi alan ulke olan Amerika varligini yeni düsmanlar yaratarak devam ettirmek istiyor.

Gerekceleri ise iranin yapmis oldugu Atom calismalarinin tehlikesi ve El kaide imis. Yani ulusal güvenliklerini tehlike eden unsurlar.

Bizim  gerekçelerimiz ise saymakla bitmeyecek kadar çok .
Amerikanin keşfinden başlayarak ,608 yıldır Halklara uyguladıgı zulmu yeniden anlatmamız gerekecek. Emperyalistler 1408 yılında Amerikaya ayak bastıkları andan itibaren yerli halklardan  başlayıp , Irak halklarına gelene kadar yapmış oldukları katliamları buradan saymakla bitmez.

Halklarin varlıgını tehdit, ve yok eden bu sisteme karşı , teori ve pratik çalışmalarımızı sürekli hale getirip yaşamla buluşturmak asli görevimiz olmalıdır.”Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” umudunu taşıyanlar oldugu sürece geceleri rahat uyuyamayacaksınız .

http://www.cbsnews.com/network/news/space/home/spacenews/files/978656c1dbc6ce5f81c4e7cfc6592927-117.html

video:http://www.msnbc.msn.com/id/40308294/ns/technology_and_science-space/
http://www.space.com/missionlaunches/sfn-090119-delta4-spysat-launch.html

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close