MAKALELER

Dünyanin en büyük fotografi cekildi.

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcREoAI3eF4RkOGZ0dhIVdx5LJXqP47sqVh6d3jHiTK8LdB4GjnH4g80 gigapiksellik (cigapiksel) Dünyanin en büyük fotografi 400 mm lensi olan dijital bir SLR kamerayla Londra  da cekildi..

Bir fotograf üzerinde yer alan milyon tane kücük noktaya megapiksel denir.
Fotograf cekmeye biraz merakli olanlar bilirler, eger cok kaliteli resimler cekmek istiyorsaniz cok megapikselli olmalidir. Amatörler icin cok önemli olmayan piksel sayisi maksimimum 10-12 mp (megapiksel ) iken Profesyoneller icinse maksimumda sinir yoktur.

Fotograf makinenizin teknik ozelliklerinden biri olan,  megapiksel inin yüksek olmasi, kaliteli resim cekmenizi saglar.
Piyasada cok degisik marka ve modelde fotograf makineleri degisik megapiksellerle uğraşırken, gigapiksel (cigapiksel) büyüklügunee ulasan fotoğraflar internette dolasmaya basladi. Daha önceden 70 gigapiksellik Budapeşte resimi , 45 gigapiksellik Dubai resimi ve 26 gigapiksellik Paris reminden  sonra karşımıza 80 gigapiksellik Londra fotoğrafı çıktı.
su an dünyanin  en büyük boyutlu panaromik şehir fotoğrafı olma ünvanını da eline aldı.
Fotoğrafcı Jeffrey Martinin üç günde Centre Point binasının üstünden çekip birleştirdiği bu devasa fotoğrafta, Londra’daki Big Ben gibi birçok ünlü binayı görebilirsiniz. 80 gigapiksellik bu fotoğrafin olusumunda tam olarak 7.886 fotoğraf birlestirilerek yapildi. fotoğrafların hepsini 400mm lensi olan dijital bir SLR kamerayla çekerken, fotoğrafları birleştirmek için çift 6 çekirdekli işlemci, 192GB Ram ve 4GB ekran kartı olan Fujitsu Celsius u kullandıgini acikladi.

Fotoğrafa ulaşmak ve Londra’da sanal bir gezintiye çıkmak için tik.

http://www.360cities.net/london-photo-en.html?v=86.7,7.9,17
not: klavyedeki Ctrl tusuna basinca uzaklasiyor. sift tusuna basinca resmi yaklastiriyor.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close