DÜNYA

Düsseldorf’da Kürt gençliğinden yürüyüş ve miting

x olanKürt gençleri Kürt Halk Önderi Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talebiyle Almanya’nın Düsseldorf kentinde yürüyüş ve miting düzenledi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş ve mitingde direniş, faşizme karşı mücadeleyi büyütme vurgusu öne çıktı.

Saat 11’de başlaması gereken eylem ancak yarımda Düsseldorf kentinde bulunan DGB Sendika binasının önünde 12:30’da başladı. Cîwanên Azad öncülüğünde yapılan yürüyüşte,  Kürt gençleri ağırlıktaydı.  Türkiye Devrimci Hareketi’nden örgütler ve gençlik örgütlenmeleri Almanya sol hareketler eyleme destek için oradaydılar.  TİKB‘de eylem alanında destek için hazır bulundu.

Sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” “Yaşasın enternasyonal dayanışma” “Biji Serok Apo”,  “PKK Halktır Halk Burada” gibi sloganların atıldığı yürüyüşün ardından, NRW Eyalet Parlamentosu önünde bir miting düzenlendi.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Kürt Boksör İsmail Özen, Amed Sporlu Naki Deniz olmak üzere çok sayıda kişi de mitinge katıldı. Mazlum Doğan Gençlik Kültür ve Spor çerçevesinde dereceye giren futbol takımları ve sporculara da ödülleri verildi.

kupa güzel

“Kürdistan’daki gerilla ve YPS yalnız değildir”

Mitingde devrim, özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenler için saygı duruşunun ardından ilk olarak Ciwanên Azad Koordinasyonu  adına bir mesaj okundu.

“Kapitalist modernite 21. yüzyılda toplumu köleleştirmeyi bütün dünyaya sinsice yayımı ve küreselleşmeyi derinleştirerek, Ortadoğu topraklarına savaşı yayarak, bu toprakların zenginliklerini çalıp halkı yoksullaştırmaktadır. Lozan öncesine dayanan bu kirli politikaların en çok Kürdistan halkını etkilediğini bilmekteyiz. Geçmişten günümüze kadar birçok kirli siyaset dört parça Kürdistan ve Avrupa’daki Kürt halkı üzerine uygulanmaya konulmuştur. Bugün AKP hükûmeti Kürdistan topraklarını faşist bir zihniyet ile çocukları katlederek,  kadınlarımızın bedenlerini teşhir ederek,  genç yoldaşlarımızın cesetlerini tanımayacak hale getirerek, kirli siyasetini Kürdistan  topraklarını üzerinde uygulamaktadır.  Avrupa ve BM de kendi çıkarlarını esas alarak buna sessiz kalmıştır.” denildi.

kırmızı ısık

Mesajın devamında ise Avrupa’daki yozlaştırıcı bireyselleştirici yaşama karşı Kürt gençliğinin mücadelesi ile Kürdistan’daki gerilla ve YPS başta olmak üzere direnişçilerin yalnız olmayacağı vurgulandı.

“Kürdistan halkının öz yönetim taleplerini katliamlarla cevap veren faşist Erdoğan zihniyetine karşı her zaman her yerde örerilla YPgütlenerek, mücadeleci yönümüzü gösterip bu zihniyetin yaptığı katliamlara sessiz kalan ve onunla hareket eden uluslararası devletler ve hegemon güçlere karşı da savaşmayı kendimize esas alacağız. Bizler Kürdistan gençliği  olarak Avrupa kapitalist yaşamın bize dayattığı yozlaştıran, bireyselleştiren  bütün uygulamaları karşı direnişçi  yönümüzü alanlarda olarak Kürdistan’daki gerilla ve YPS olmak üzere bütün direnişçilerin yalnız olmadığını ortaya koyacağız. Kürdistan gençliğini var eden  Önderliğin fedaileri olarak  fiziki özgürlüğünü gerçekleştirmek için direniş saflarına yer almayı kendine borç bilecektir

PKK tarihi bir zafer ve başarı destanıdır. Daima daha yükseğe ulaşmayı hedeflemiş ve kazandığı hiçbir başarı ve zaferle yetinmemiştir. Bizler devrimci Apocu gençliği olarak ‘her yer direniş her yer tekoşin’ sloganıyla Önderliğin özgürlüğünü esas alıp öz yönetim direnişini  sonuna kadar savaşan Andoklar’ın, Erişler’in Nûdalar’ın takipçisi olacağız. Bu  direnişe ses vermeye bütün Avrupa’da yaşayan Kürdistan gençliği olmak üzere enternasyonalist gençiği çağırıyoruz.” denildi.

äyä fotocuk

‘Gençlik destanlar yazıyor”

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise yaptığı konuşmada, Almanya’nın Kürt karşıtı  politikalarını eleştirerek, “Alman devleti uzun zamandır Kuzeyde, Rojava’da sömürgecilerle birlikte Kürt halkının özgürlük mücadelesine karşı mücadele ediyor.  Alman devleti artık bu kirli siyasetine son vermelidir. Kürt gençlerinin bu yürüyüşünü selamlıyoruz. Alman devleti şuanda 11 Kürt siyasetçiyi tutuklu  bulunuyor. Bunlara son verilmelidir” diye konuştu.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise Kürdistan’daki direnişe vurgu yaparak, şunları söyledi:

Bugün Kürdistan’ın dağlarında, ovalarında, şehirlerinde Kürt gençleri zülüm ve sömürgecilik çemberine karşı büyük mücadeleler yürütüyor. Kahramanlık destanları yazıyor. Bu kahramanlar saniye saniye direnerek, faşizmin önüne eğilmeyerek direndiler. Canlarını verdiler. 12 Eylül’de Amed zindanında Mazlumlar, Ferhatlar, Hayriler, Kemaller  Esat Oktay Yıldıran önünde diz çökmeyerek, direniş bayrağını kaldırdılar. Bugün de onların öğrencileri olarak, Erdoğan’ın karşısında diz çökmeyeceğiz. Direnerek, şehit düşeceğiz. Bugün Ortadoğu’da DAİŞ”e karşı gençler insanlığı savunuyor. Kürt gençleri insanlığın teminatıdır. Kürt gençleri yeni yaşam savunuyorlar. Bunun için de kahramanlık destanlarını yazıyor, yeniden kahramanlık romanını yazıyor.” dedi.

Ardından Kürt Boksör İsmail Özen de;

Benim için en büyük mutluluk Kürt gençlerin örgütlü olmaları ve demokrasi mücadeleleri vermeleridir. Kürt gençleri özgürlüğe, insanlığa, adalete inandığı için ağır bedeller ödüyor. Sizden isteğim; bu değerlerden asla ve asla taviz vermemenizdir.  Rojava’da DAİŞ’e karşı verilen mücadele dünyada büyük bir ilgi ile karşılanıyor.  Dünya insanlığı Kürt gençlerine minnettardır. Bu biz Kürtlere mutluluk veriyor. Size önerim; siyaset yapın, meslek yapın, spor ile uğraşın, Kürtlüğünüze sahip çıkın. Rojava, Sur, Cizre’ye sahip çıkın.” çerçevesinde bir konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından Mazlum Doğan Gençlik Kültür ve Spor Festivali çerçevesinde Avrupa’nın bir çok bölgesinde yapılan futbol turnuvasında 1’inci olan Agirî Spor, 2’nci Weger Spor ve 3’ncü olan Kurdische FC Giessen takımlarına  İsmail Özen, Naki Deniz ve Faysal Sarıyıldız  tarafından kupaları verildi.

Miting, sanatçılar İlkay Akaya, Serhedo, Rotinda, Koma Şehit Welat tarafından söylenen stranlarla devam etti.

Daha fazlası

İlgili

Close