DÜNYAManşet

Düsseldorf’ta yeni polis yasasına karşı protesto

100’ün üzerinde kurumun düzenlediği yürüyüşe 20 bin civarında kişi katıldı

HABER MERKEZİ- Bugün Almanya’nın Düsseldorf kentinde yeni polis yasasının protestosu vardı.

Polise yasa hukuk tanımaksızın istediği biçimde kişileri tutuklama, mail ve telefonlarını dinleme de dahil polis devleti yetkisi veren yasa büyük tepkilere rağmen eyalet parlementolarından geçiriliyor.

Protesto eylemi Friederick Ebert Platz’da Saat: 14:00’de başladı. Uzun bir güzargahta yürüyüşten sonra eyalet parlementosunun önünde yapılan mitingle son buldu. Yirmi bini aşkın kişinin katıldığı miting ve yürüyüşte ilk göze çarpan katılanların yüzde doksanının oldukça genç olmasıydı.

dğsseldorf polis yasası protestosu

düsseldorf polis yasası protestosu
Bileşenlerin renkliliği ve canlılığı ise ikinci sırada geliyordu. Futbol taraftarlarından feministlere, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Sol Parti gençlik örgütlerinden, müzik guruplarına, milletevekillerinden Korsanlar adlı anti-faşit guruba, sayısız anti faşist anti kapitalist guruptan, sendikalara kadar oldukça geniş bir yelpazeden söz edilebilir.

Bu da toplumun çeşitli kesimlerinin sadece politik insanları değil, onlar başta olmak üzere her insanın yaşamının polisin iki dudağı arasında olmasına duyulan tepkinin yaygınlığının dışa vurumuydu.

Genç katılımın ağırlığı döviz ve pankartların yaratıcılığına da yansımıştı. TDH ve Kürdistan kökenli örgütlenmelerin katılımının zayıflığı ise dikkat çekiciydi.
düsseldorf polis yasası protestosu

nein zum pol düsseldorfAlınteri okurları da eylemde yerini aldı.
düsseldorf 07 07 2018 demo

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close