DÜNYAManşet

Almanya: Binler festivalin yasaklanmasını protesto etti

Kürt Kültür festivali’ne getirilen yasak karşısında binlerce kişi Düsseldorf mitinginde buluştu

HABER MERKEZİ– Almanya’nın Düsseldorf kentinde yapılan mitingte biraraya gelen binlerce kişi, Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nin yasaklamasını protesto etti.

Dinslaken kentinde bugün yapılması planlanan festivale getirilen yasak karşısında, Almanya’nın bu tutumunu protesto etmek için Avrupa’nın her yanından otobüsler ve diğer araçlarla binlerce kişi Düsseldorf mitingine aktı.

Alman devletinin yasakçı tutumu ve obinlerin toplanmasını engelleyici tavrı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Bazı şehirlerden onlarca otobüsün Düsseldorf’a doğru hareket etmesinin engellendiği, bir çok yerde otobüslerin yollarda durdurulduğu haberleri geldi.

Alman polisinin keyfi, provakatif ve yasakçı tavrı miting alanında da sürdü.”Sadece bilgilendirme-standı açabilirsiniz” dayatmasında bulunan polis, stand malzemelerinin alana sokumasında bile zorluk çıkardı.

Çay-kahve-su gibi en temel ihtiyaçların alanda dağıtılması engellendi. Kitap-dergi satışlarına dahi izin verilmedi.

Yasakçı tutum, kitlenin toplandığı alanda devam etti. Üzerinde A. Öcalan’ın resminin bulunduğu flamalara el koyan polis kitle tarafından öfkeyle karşılandı. “Yuh!” sesleri eşliğinde “Bıji Serok Apo” “Yaşasın PKK” sloganları yükseldi.

Almanya’lı, Türkiye’li ve Kürdistan’lı bir çok kurum ve örgütün yer aldığı mitinge Yaşanacak Dünya ve Alınteri okurları da katıldı.

düssledorf protesto mitingi

düssledorf mitingi düssledorf mitingi düssledorf mitingidüsseldorf mitingi

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close