DÜNYAManşet

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi’nden temyiz mahkemesi öncesinde çağrı!

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi, 30 Mayıs’ta yeniden görülecek ‘iade’ duruşmasına çağrı yaptı.

Açıklamada, uluslararası tepkinin zamana yayılarak rehavete sürüklenmek istendiği ve “iade” için uygun koşulların yaratılmasının hedeflendiği belirtildi ve dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yapıldı

İki yıla yakındır Sırbistan’da tutsak edilen ve Türkiye’nin çeşitli şantaj ve rüşvet yöntemleriyle iadesini istediği devrimci Ecevit Piroğlu 30 Mayıs’ta yeniden hâkim karşısına çıkacak.

Belgrad mahkemesinin aldığı “iade” kararını iki kez bozan Belgrad Temyiz Mahkemesi’ne rağmen üçüncü kez “iade” kararı veren alt mahkemenin bu kararı 30 Mayıs’ta yeniden temyizde görülecek.

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi yaptığı açıklamayla uluslararası toplumu “Harekete geçmeye” çağırdı

Açıklama şöyle:

Değerli Kurum Temsilcileri;

İki yıla yakındır Türkiye’nin iadesini istediği için Sırbistan’da tutuklu bulunan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu hakkında 3. kez verilen iade kararına yapılan itiraz, Temyiz Mahkemesi’nde 30 Mayıs 2023 Salı günü yeniden görülecek.

İki yıl boyunca görülen duruşmalarda Piroğlu’nun iade edilmesinde ısrarla karar veren mahkemenin aksine sizlerin gösterdiği uluslararası dayanışma, Piroğlu’nun 138 gün sürdürdüğü açlık grevi ve avukatlarımızın temyiz mahkemelerindeki itirazları süreci durdurmayı başarabilmişti.

Şimdi birkez daha iade kararına yaptığımız itiraz yeniden görülecek. Uluslararası dayanışmanın etkileri Erdoğan iktidarının tüm baskılarına rağmen iade edilmesinin önünde bir engel kurabildi. Ancak kısa bir süre özgür bırakılmasının ardından yeni bir kumpasla tutuklanması ve 4 aydır tutukluluğunun devamı rehine uygulaması olarak sürdürülmektedir.

Uluslararası toplumun güçlü sahiplenişi karşısında Türkiye ve Sırbistan ortaklığı belli ki süreci uzatarak, esneterek, gündemden düşürerek iade etmenin uygun zamanını kollamaktadır. Sırbistan’ın iade davası dışında kurduğu kumpas davası tüm hukuk normlarını askıya alarak uyguladığı özel bir durumdur. Bu yaklaşımı, zamana yayarak “iade riski artık kalkmıştır” gibi uluslararası dayanışmayı rehavete teşvik etmeyi amaçlayan bir süreçtir. Olası bir iade kararının uygulanması koşullarına kadar hapiste tutulması amaçlanmaktadır. Hapiste tutulması böylesi bir iade durumunda Piroğlu’nun göstereceği direnişin, uluslararası kamuoyundan gizlenerek ve uluslararası toplumun tepkisini ortaya koyacağı koşulların oluşmasına fırsat yaratmadan gözlerden gizli bir iadeye hazırlık işaretidir.

Değerli Kurum Temsilcileri

Bugün yeniden güçlü bir sahiplenmeye, dayanışmaya Piroğlu’nun özgür bırakılması için harekete geçmeye ihtiyacımız var. Sosyal medyada, Sırbistan diplomatik kurumları önünde, basın yayın organlarında, BM temsilciliklerinde “Ecevit Piroğlu’na özgürlük” talebimizi yükseltelim. Piroğlu davasında taraf olmak, aynı zamanda IŞİD’le mücadele edenleri, Kürt, Türk, Arap halklarının birleşik mücadelesini “cezalandırmak” isteyenlere karşı taraf olmaktır.

Dayanışmanın gücüyle sizleri selamlıyoruz
Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi

 

Daha fazlası

İlgili

Close