DÜNYAManşet

Efrin Avrupa’ya taşındı

Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda, Belçika, Danimarka, Hollanda, Avustralya ve Kanada’da Efrin halkıyla dayanışmak için sokağa çıkıldı. Almanya’nın Bonn, Stuttgart, Frankfurt, Freiburg, Kassel, Saarbrücken, Münster, Mannheim, Nürnberg, İsviçre’nin Zürih, Bern, Basel, Lozan, Fransa’nın Paris, Montpellier, Rennes, Belçika’nın Brüksel, Danimarka’nın Kopenhag, Aalborg, Hollanda’nın Den Haag, İtalya ve Avusturya sınırındaki Tirol, Avusturya’nın Viyana, Kanada’nın Toronto vb. şehirlerinde Kürt, Türk ve yerli kurumlardan onbinlerce kişi, Türk ordusunun Efrin’i işgal girişimine karşı öfkesini sokağa akıttı. Rusya’nın operasyona göz yummasından dolayı, bazı şehirlerde protestolar Rus konsolosluklarının önüne taşındı.
 
 Seri Hilde! Baş Kaldır! İsyan Et!
Efrin’e yönelik bombardıman ve işgal girişimi, Stuttgart’ta da yürüyüş ile protesto edildi. Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin “Seri Hilde!” sloganıyla çağrısını yaptığı eylemde, Kürt ve Türk göçmen kurumların yani sıra, Alman gençliğinin katılımı da dikkat çekti. MLPD’de eylem alanındaydı. Soğuk ve yağışlı havaya rağmen, bini aşkın insanın katıldığı yürüyüşte, Almanca “Efrin’e Saldırıya İzin Vermeyeceğiz!”, ve “Rojava ve Efrin’le Dayanışmaya!“ pankartları taşındı. 
Yol boyunca, Almanca “Tüm İşgalciler Kürdistan’dan Defolun!”, “Almanya Destekliyor, Türkiye Saldırıyor!”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza!”, Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!” vb. sloganlar atıldı. Tren garı önünde başlayan yürüyüş, merkezi güzergahlar üzerinden Schlossplatz‘ta son buldu.
 
Kobane ruhuyla!

Almanca ve Türkçe yapılan konuşmalarda, işgal girişiminin devam ettiği, sivil ölümlerin giderek arttığı, tepkimizin daha güçlü ve kitlesel olması, gelişen süreçlere hazırlıklı olmamız gerektiğine değinildi. En son, Kobane ruhuyla Efrin’i sahiplenme çağrısı yapıldı. Alınteri okurları da, yürüyüşte yerlerini aldılar. Avrupa’yı saran büyük eylem dalgası, Kobane’yi andıran bu saldırıya karşı, tıpkı Kobane direnişinde olduğu gibi, büyük bir dayanışma beklentisi getirmekte. 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close