DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Ekim Devrimi’nin 100. yılı Rusya’da kutlandı

Bütün dünyada yapılan 100. yıl etkinliklerinin en büyüğü Rusya’da gerçekleşti

HABER MERKEZİ– Eski takvime göre 25 Ekim’e denk gelen Devrimin yıl dönümü 7 Kasım’da tüm dünyada olduğu gibi devrimin anayurdu Rusya’da da kutlandı.

100 yıl1

Ekim Devrimi’nin 100. yılını kutlamak ve Bolşevikleri anmak üzere Leningrad’da Rusya Federasyonu Komünist Partisi’nin (KPRF) düzenlediği bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüşe değişik uluslardan örgüt ve partiler de katıldı.

Yürüyüş, Lenin’in 1917’nin Nisan ayında Petrograd’a döndüğü Finlandiya İstasyonu’ndan başladı ve Avrora Zırhlısı’nın şu anda demirli olduğu noktaya doğru gerçekleştirildi.

Ekim Devrimi ve sosyalizm mücadelesine ilişkin çeşitli dillerde atılan sloganların birbirine karıştığı coşkulu yürüyüşün ardından 1917’de top atışlarıyla Kışlık Saray baskınının işaretini veren Avrora Zırhlısı’nın önünde miting düzenlendi.

100 yıl 2 100 yıl 3

Devrimin Leningrad’tan (St. Petersburg) sonraki merkezi başkent Moskova’da da kitlesel yürüyüş gerçekleştirildi. Öğle saatlerinde Büyük Bronnaya Sokağı’nın Puşkin Meydanı ile kesiştiği noktada toplanan göstericiler önce Kızıl Meydan’a açılan Tverskaya Caddesi (eski Gorkiy Caddesi) boyunca yürüyüşe geçti. Sayıları on binleri bulan kalabalığın Devrim Meydanı’na varmasıyla miting başladı.

100 yıl 4

Başta Küba ve Venezuela olmak üzere pek çok ülkeden parti ve örgütlerin katıldığı miting, geç saatlere kadar sürdü. Gençlerin yoğun katılımı dikkat çekti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close