DÜNYAManşet

Ekvador’da isyan büyüyor

Ekvador’da hükümetin başkentten kaçması sonrası da isyan sürüyor.

Ekvador’da Devlet Başkanı Guillermo Lasso’nın IMF politikalarına karşı başlatılan “ulusal grev” sürüyor. Yerli Halklar Konfederasyonu (CONAIE) tarafından sağcı Devlet Başkanı Guillermo Lasso’nın IMF politikalarına karşı başlattığı “ulusal grev” devam ediyor. Perşembe günü en az 12 kentteki kitlesel protestolarla yollar ve sokaklar kapandı. Başkent Quito’da hükümet binasının bulunduğu merkez ise asker ve polis güçleriyle çevrildi. Protestolara gençlik, öğrenci ve kadın örgütleri de katıldı.

Çarşamba günkü eylemlerde ise çok sayıda gencin gözaltına alındığı öğrenildi. İnsan hakları savunucuları, Devlet Başkanı Lasso’dan protestoları hafife almayı bırakmasını ve gözaltına alınan kişilerin nerede olduklarını ve haklarındaki suçlamaları açıklamasını talep ediyor.

Ekvador Ulusal Eğitimciler Sendikası (UNE) da öğretmenlerin maaşlarında iyileştirme sağlayacak olan Kültürlerarası Eğitim Yasasının (LOEI) uygulanmasındaki gecikmeyi protesto etmek üzere ülkenin 24 eyaletinde eylem çağrısında bulundu.

Lasso, yasanın uygulanmasını engellemek için Anayasa Mahkemesi’nin eğitim yasasındaki reformlarla ilgili kararının değişimini talep ediyor.

Daha fazlası

İlgili

Close