İŞÇİ SINIFIManşet

Ekvator’da neoliberal politikalar protesto ediliyor

Çarşamba günü başkent Quito’da on bin emekçi sendikaların çağrısıyla yürüyüş gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ– Ekvator’da Moreno ve hükümetinin “tasarruf tedbirleri” adı altında uygulamak istediği özelleştirme gibi neoliberal politikalarına karşı protestolar düzenleniyor.

Ülkenin en büyük sendikal örgütü “Birleşik İşçi Cephesi” FUT’un çağrısıyla dün (Çarşamba) başkentte ve diğer şehirlerde yürüyüşler düzenlendi.

IMF’nin istekleri doğrultusunda hükümetin dayattığı yeni özelleştirme planının geri çekilmesi talebiyle başkent Quito’da düzenlenen yürüyüşe -Telesur’un aktardığına göre- on bin emekçi katıldı.

Sendikaların çağrısıyla yapılan bu gösteriler, ülkedeki yerli halk örgütlenmelerinin ve diğer sosyal örgütlerin bir süredir düzenlediği eylemlerle birleşiyor.

Pazartesi günü, yerli halk ahareketleri aynı taleplerle Cotopaxi eyaletindeki ana yollardan birini bloke etmiş, polis saldırısıyla karşı karşıya kalmıştı.

İşçiler ve emekçi köylüler aynı zamanda bir kıyı kenti olan Guayaquil’de yürüdüler; Cuenca, Latacunga ve ülkenin üç farklı bölgesindeki küçük kasabalar, sendikaların ve diğer örgütlerin çağrılarına cevap verdiler.

Eylemlerde, “Bazı devlet şirketlerinin yakında özelleştirilebileceğini” söyleyen cumhurbaşkanı danışmanı Santiago Cuesta’nın istifası istendi. İşçiler ayrıca, emeklilik yaşının yükseltilmesi ve özel ve kamu şirketlerinde daha iyi ücretler talep edenlerin işten çıkarılması uygulamalarını protesto etti.

Özelleştirilmesi düşünülen şirketler arasında Ulusal Telekom Şirketi CNT de var.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close