DÜNYAManşet

Emperyalist kapitalist ülkeler zirvesi başladı

Bu yıl Endonezya’nın başkanlığını yürüttüğü G20’nin Liderler Zirvesi’nin ana teması olacağı söylenen başlık emperyalist kapitalizmin çok yönlü krizi ve çıkışsızlıklarını da özetler nitelikte.

“Birlikte Toparlanma Daha Güçlü Toparlanma” ana temasıyla 15-16 Kasım’da Bali’nin güneyinde yer alan Nusa Dua Yarımadası’nda yapılacak zirve, Endonezya Devlet Başkanı Widodo’nun, Apurva Kempinski’deki liderleri karşılama töreniyle başladı.

“Birlikte” sözü emperyalist kamplar arası çelişkilerin yine zirveye damgasını vuracak olmasıyla baştan sahteliği ile sırıtıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirveye katılmazken, Rusya’yı zirvede Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un başkanlık ettiği bir heyet temsil ediyor.

Rusya-Ukrayna savaşı, enerji, enflasyon ve iklim krizlerinin zirvede yaşandığı bir dönemde gerçekleşen zirvenin resmi gündeminde, küresel sağlık mimarisi, sürdürülebilir enerji dönüşümü ve dijital dönüşüm konuları da bulunduğu söyleniyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı zirveye, G20’yi oluşturan Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Birleşik Krallık, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) liderleri katılıyor.

ABD Başkanı Joe Biden başkan olmasının ardından, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’le ilk kez yüz yüze geldi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün düzenlediği basın toplantısında, bugün Lavrov ile bir toplantı yapacağını bildirdi.

Zirve, açılış konuşmalarının ardından çeşitli toplantılar ve bire bir görüşmelerle devam edecek.
G20’nin bu yılki ev sahibi Endonezya, zirve kapsamında, Adil Enerji Dönüşümü Ortaklığı programını açıklayacak.

Daha fazlası

İlgili

Close