MAKALELER

ENIAC 65 yaşında

7 Ocak 1946 tarihinde kullanımına başlanan bilgisayarlar, 65. yılında hayal edilemeyecek boyut ve işlevlerle yaşamımızı kolaylaştırıyor

ENIAC 65 yaşında

ABD Ordusu için geliştirilen ilk ENIAC 30 ton ağırlığındayken, zamanla küçüldü, ucuzladı, günlük hayatın vazgeçilmezleri arasına girdi. Son teknoloji harikası tablet bilgisayarlar, internet dünyasını tamamen dokunmatik erkanla işleyen bir platforma taşıdı.

İlk başarılı yüksek hızlı elektronik bilgisayar ‘ENIAC’, 7 Ocak 1946’da ABD’de kullanıma girdi ve 1955’e kadar kullanıldı. 1937’de Harvard Üniversitesi‘nden Howard-Aiken ilk otomatik hesap makinesini (MARK-I), 1943’de Pennsylvania Üniversitesi‘nden J.P. Erkert ise ilk işlevsel bilgisayar olan 30 ton ağırlığındaki ENIAC’ı (Electronic Numerical Integrator and Calculator) yaptı. 30 ton ağırlığındaki ENIAC, 135 metrekarelik bir alanı kaplıyordu ve 18 binden fazla radyo lambasından akıyordu. Eniac’ı çalıştırmak için 150 bin vatlık enerji gerekiyordu.

1951-1959 arasında üretilen bilgisayarlarda ise vakum tüpleri kullanıldı. Bu tüpler bir ampul büyüklüğündeydi ve çok fazla enerji harcıyordu. Veri ve programlar magnetik teyp ve tambur gibi bilgi saklama araçlarıyla saklandı. Veriler ve programlar bilgisayara delgi kartları ile yükleniyordu.

1959-1964 arasında üretilen bilgisayarlarda transistörler (10 bin adet) kullanılıyordu.

1964-1970 arasında üretilen bilgisayarlarda entegre devreler kullanıldı, onbinlerce devre küçük bir silikon çipe yerleştirildi. Düşük maliyet, yüksek güvenirlilik, küçük boyutlar, düşük enerji sarfiyatı ve hızlı olması bu çiplerin mikrobilgisayar yapımında kullanılmasını sağladı.

1970’li yıllardan sonra, büyük çaplı tümleşik devreler kullanılmaya başlandı. Bilgisayar donanımında bu teknolojinin kullanılması bilgisayarın hesaplama hızlarını ve güvenirliliğini artırmış ve hacimleri çok küçültmüştü. Mikroişlemci denilen tek bir tümleşik devre yongalarının bilgisayarlara uygulanması ile tek kullanıcılı ucuz bilgisayarların üretimine geçildi.

İlk popüler grafik işletim sistemi 1984’de, Apple Macintosh‘u piyasaya sürdüğünde ortaya çıktı. Microsoft, Macintosh için sözlük işlemci ve elektronik tablo programı yazdı.

İlk IBM kişisel bilgisayar 1981’in Ağustos ayında pazara çıktı. IBM, 1983 baharında, şirketin, içinde sabit disk bulunan ilk kisisel bilgisayarı olan PC/XT‘sini piyasaya sürdü. Disk, yerleşik bir depolama aygıtı olarak çalışıyordu ve 10 megabayt kapasiteye sahipti. 1984’te IBM, Intel’in 80,286 micro işlemcisine dayalı, PC/AT adlı yüksek performanslı ikinci kuşak bilgisayarını tanıttı. IBM PC’den üç kat hızlıydı. 1990 Mayıs’ında ise Windows 3.0 piyasaya sürüldü.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close