DÜNYA

Enternasyonalist Liste seçim çalışmaları

Irkçı faşit parti AfD’nin MLPD’nin çıkardığı Enternasyonal Liste’nin yasakalanması istemine yanıt sokakta verildi

Almanya’da 24 Eylül 2017 tarihinde yapılacak genel seçim çalışmaları hızlanırken, Yaşanacak Dünya/Devrimci Proletarya ve diğer devrimci kurumların da destek verdiği MLPD (Almanya ML Partisi) nin çıkardığı Enternasyonal Liste de sokak gösterileri ve mitingler düzenlemeye devam ediyor.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde düzenlenen emperyalist savaşlara hayır gösterilerinden sonra dünde yine çeşitli şehirlerde faşit parti AfD‘nin Genel Başkanı Frauke Petry‘nin MLPD’nin çıkardığı Enternasyonal Liste’nin “Radikal Sol olduğu, Filipinler, Filistin, Kürdistan ve Türkiye kökenli radikal terör örgütleri yanlıları ile çalıştığı” provokatif amaçlı açıklamaları ve yasaklanması gerektiğini söylemesini protesto eden miting ve yürüyüşler yapıldı. Ayrıca bu öneriyi kendisine “Sol” diyen Yeşiller Parti‘sinin desteklemesi de kınandı. Miting ve yürüyüşlerden birisi de Köln‘ün Müllheim semtindeydi.

Burada yapılan kısa müzik dinletisinden sonra milletvekili adayı Gabi Fechtner bir konuşma yaptı Fechtner:

“Dünay çapında genel bir sağa kayış söz konusuysa bizimde devrimci, demokrat, yurtseverler olarak Enternasyonalist Liste’de birleşmemiz kadar doğal bir şey olamaz. Faşist Parti AfD bizim yasaklanmamızı bundan istiyor. Bize radikal sol diyorlar. Bunu olumsuzluk olarak kullanıyorlar. Biz radikaliz radikallerle de çalışırız. Radikallik bir şeyin köküne inmektir. Bizde emperyalist kapitalizmin köklerine dokunuyoruz. Bunların reformlarla düzeltilemiyeceğine inanıyoruz. Devrim diyoruz. Elbetteki Kürdistan, Filistin ve Filipinler’deki halkların haklı savaşlarının yanında olacağız” dedi.

Devamında ise; Almanya’daki burjuva partilerini VW ve diğer otomotiv tekellerinin direk finanse ettiğini örnekleri ile anlattı. ABD’de Volkswagen’e bağlı Porsche’nin yasak yazılım kullanmasının açığa çıkmasından hemen önce (Volkswagen, Porsche ve Audi markalarının egzozdaki azot oksit miktarını test sırasında düşük gösteren ve yasaklanmış olan özel yazılımın VW motorlarında kullanıldığı ABD’de açığa çıkmıştı.) üretiminin Almanya’nın Stuttgart kentine kaydırıldığını, bunu açığa çıkaran devrimci işçilerin ise derhal işten atıldığını, VW’nin dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu araçta emisyon değerlerini düşük gösteren yazılımın kullanılmasından dolayı yılda binlerce insanın öldüğünden Merkel‘in hiç söz etmediğini söyledi.

Burjuva Partiler sosyal haklar derken, işçilerin emekçilerin gençlerin kadınların, emeklilerin gittikçe yoksulluk düzeyinin altına itildiğini, en fazla sosyal haklar diyen SPD’nin bütün bu saldırı yasalarının altında imzası olduğunu anlattı. Eğitimin kreşlerden üniversiteye kadar parasız olmasını savunduklarını Almanya’da ise harçlar konularak sadece parası olanın okuyabildiği bir ülke haline getirildiğinden söz etti.

Fechtner’in değindiği bir başka konu ise Stalin ve Hitler‘in aynı olduğu, ikisinin de II. Dünya Savaşı‘nın sorumlusu olduğu demagojisinin seçim döneminde tekrar yükseltilmesine yanıt oldu.

Fechtener: Bu propagandanın her şeye rağmen tutmadığı, Hitler’in 60 bin insanın katili faşist bir lider olduğu, Stalin’in ise daha ne kadar insanın katline yol açacağı belli olmayan kanlı savaşa dur diyen anti faşist cephenin komutanı olduğu gerçeğini karartamadığına değindi.

Yaşanacak Dünya/Devrimci Proletarya ise burada verdiği mesajda;

“Faşist Parti AfD’nin saldırganlığının sadece Enternasyonalist Liste ve MLPD’yi değil, bütün devrimci demokrat anti-faşistleri, işçileri emekçileri hedeflediği ve enternasyonal mücadelenin yükseltilmesinin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha açığa çıkardığını” söyledi.

Ardından Müllheim Tren istasyonun kadar gidip dönen bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşte sık sık Almanca “Sol protestodur” “Faşizme karşı el ele, omuz omuza” “Yaşasın Enternasyonalist Dayanışma” sloganları atıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close