DÜNYAKADIN

Enternasyonalist Liste’yi desteleyen kadın örgütlenmeleri sokaktaydı

Enternasyonalist Liste seçimler vesilesi ile sosyalizm propagandasını sokaktaki emekçilere ulaştırmaya çalışan etkinliklerine devam etti.

HABER MERKEZİ-Bu gün Köln kentinin Porz, Kalk ve Nippes semtlerinde Enternasyonalist Liste’yi destekleyen kadın örgütlenmeleri “Kadınlara Özgürlük” parolası ile sokaktaydı. Etkinliğe ilgi gösteren kadınların tepkileri ise farklı farklı oldu.

Hemen hepsi işçi ya da memur olan Enternasyonalist Liste’de milletvekili adayları arasında ikisi tutuklu ATİK çalışanı olmak üzere altı Türkiye ve Kürdistan kökenli, bir İran, bir Lübnan, birde Filistinli devrimci de bulunuyor.

Kadınlara seslenen konuşmaların yapıldığı, Almanca marş ve türkülerin söylendiği etkinliklerde oradan geçen kadınlardan eski Doğu Avrupa ülkelerinden gelenlerle kurulan kısa da olsa diyaloglar oldu. Bunlar genel olarak “Sosyalizmin iyi bir sistem olduğu, fakat yaptığımızın yine de çılgınlık olduğu, sosyalizmin hiç bir ülkede yaşamadığını” söyleyenlerdi. Bunlarla sohbet ve tartışmalar ise “Bu ülkelerde sosyalizmin neden yaşamadığının tecrübelerini de kuşanarak sosyalizm için kavganın yükseltilmesi gerektiği” üzerine oldu.

İkinci katagori ise, seçimlerde dahil sistem içi alternatiflerin boş olduğunu söyleyen Anti Faşit genç kadınlardı. Bunlarla sohbetler ise “Enternasyonalist Listeyi destekleyenlerin de parlementoda dahil sistem içi çözümleri kurtuluş olarak görmediği, bunun için kadınların özgürlüğünün, kurtuluşunun sosyalizmde olduğuna inanıldığı” çerçevesinde oldu.

Türkiye ve Kürdistan kökenlilerden ise “Bu güne dek çevreleriyle beraber göçmen haklarını savunuyor diye SPD‘ye oy verdiklerini fakat onların iktidarda oldukları dönem boyunca göçmen hakları için hiç bir şey yapmadığı, bu seçimlerde başka “Sol” görüşlü seçenekleri düşündüklerini” söyleyerek aslında göçmen kitlesinin bir kısmının ruh halini yansıtanlar da vardı.

Etiketler
Daha fazlası
Close