KADIN

Eskişehir'de 8 Mart

Bizlerin özgürlüğü kapitalist sisteme karşı sınıfsız, sömürüsüz bir dünya yaratmakla mümkün olacaktır

Eskişehir’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleştirilen yürüyüş ve basın açıklamasıyla kadın erkek elele mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı. 100 yıl önce 8 Mart New York’ta ve o günden bu güne işçi sınıfı ve proletaryanın kurtuluş mücadelesinde verilen canlar anıldı.

Eskşehir’de 8 Mart Salı günü İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan kitle sloganlarla yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca “Kadının kurtuluşu devrimde, sosyalizmde!”, “Kadın olmadan devrim olmaz, devrim olmadan kadın kurtulmaz.”, “Kadın erkek elele örgütlü mücadeleye.”, “Jin Jiyan Azadi!”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!” sloganları hiç susmadı. Yaklaşık seksen kişinin katıldığı eylemde haykırılan sloganlarla Adalar Migros önüne kadar yüründü. Migros önüne gelindiğinde ise basın açıklamasına gelindi. Basın açıklamasının ardından çekilen halaylarla ve söylenen marşlarla eylem sona erdi. Alınteri okurları ve DPG aktivistlerinin de katıldığı eylemde okunan basın açıklamasında şunlara değinildi:

Dokuma işçisi kadınların büyük bedeller ödeyerek yolunu açtıkları bu mücadelede emekçi kadınlar 8 Mart’ı, 8 saatlik iş gününü, sigorta, sendika ve oy hakkını kazandı. Kreş, emzirme odaları, doğum öncesi ve sonrası izinler, hamile kadınların çalışma koşullarında iyileştirmeler, doğum yardımı vb. daha pek çok hak ise işçi sınıfın ortak mücadelesi sonucu elde edildi.

Sistem, kadını iki kat daha fazla köleleştirirken toplumsal yaşama katılımını engelliyor. Kadınları ev hapsine mahkum ederken, onu çalışma yaşamının dışında ve örgütsüz bırakıyor.

Kadınların bu baskılardan kurtulması ve cinsiyet ayrımcılığına son verebilmesi ancak erkek egemen sistemden hiçbir çıkarı olmayan emekçi kadınlar öncülüğünde verilecek bir mücadeleyle mümkün olacaktır.

Tıpkı New Yorklu tekstil işçisi kadınlar gibi, Clara Zetkinler, Rosa Luksemburglar, Alexandar Kollantailer, Ortadoğu’da diktatörlük rejimine direnen kadınlar, ülkemizde ise Novamedli kadınlar, Emine Aslanlar, Gülistan Kobaltanlar, Aynur Çamalanlar, Türkan Albayraklar, Batıgül Tunçlar, TEKEL işçisi kadınlar, MEHA‘da kazanan kadınlar, Bericap‘ta mücadele eden kadınlar, Hatice Yürekliler, Meral Yakarlar, Lale Çolaklar, Sabahat Karataşlar, Sibel Sürücüler, Berna Ünsallar ve ismini sayamadığımız niceleri gibi…

Yaşadığımız çifte baskı sömürü ve eşitsizliğin kaynağı bu barbarlık düzenidir.

Bizlerin özgürlüğü kapitalist sisteme karşı sınıfsız, sömürüsüz bir dünya yaratmakla mümkün olacaktır.

* Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
* Kadın Erkek Elele Örgütlü Mücadeleye!

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close