DÜNYAManşet

Essen’de 80 bin kişi AfD Kongresi’ni protesto eylemindeydi

Almanya’nın Essen kenti Grugahalle’de faşist parti AfD’nin Kongresi’ne karşı gençlerin ağırlıkta olduğu eylemlerle sokaklar özgürleştirildi.

Hazırlıklar her iki taraf için de öncesinden başladı. Devlet cephesi kendi açısından “Şehrimize Almanya’dan bin kadar aşırı solcu militan gelecek. Onlarla baş edebiliriz“ türü kara propagandayı yükseltti.

Anti faşist gençlik örgütleri tarafından da hazırlıklar eylemlerden bir gün öncesinden kurulan kamplarla başladı.

Eylemciler yüzleri maskeli halde önce başkanlık için yarışan faşist şefler başta olmak üzere gelenleri şehre sokmamak için Kongreye giden Grugahalle’ye çıkan yolları ve kavşakları işgal ettiler. Tutuklamalar ve saldırılar eşliğinde Kongre salonuna girebilen faşistlerden birinin ekmek almak için fırına girdiği haberini alan anti faşist gençler bu kez de fırını bloke ettiler. Bu sabaha karşı altıya doğru ise bir kez daha kuş uçurtulmayan salon ve otelin çevresindeki polis barikatına yüklenerek polisle çatıştılar.

Bu gün ise binlerce insan sabahın erken saatlerinden itibaren şehre akmaya başladı. Türkiye, Kürdistan va Alman devrimci parti ve örgütlerden, barış ve doğa savunucularına, sağa karşı nineler örgütünden, reformist partilerin gençlik örgütlerine kadar oldukça geniş bir yelpaze Essen’in sokaklarını doldurdu.

“Anti faşistler Alarm, alarm!” “Faşitlere Yerimiz Yok“, “Almanya AfD’den Nefret Ediyor”, “Essen AfD’den Nefret Ediyor!”, “Essen’de nefret söylemine geçit yok“, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma“, “Filistin’e Özgürlük“ sloganlarının yanısıra devrimci anti faşist gençlik örgütlerinin oldukça dinamik kortejinden sosyalizm içerikli sloganlar yükseldi.

Oldukça uzun yürüyüş kortejinin bir aşamasında MLPD’nin propaganda arabasının yürümesine “Diğer göstericiler sizi istemiyor“ gibi bir uyduruk gerekçeyle izin verilmedi. Kortejdekilerin polisin tavrını protesto eden konuşmaları ve arabasız yürümeyi kabul etmeyerek beklemeleri, çevreden gelen ıslıklı protesto sesleri sonucu polis bu yasağı kaldırdı. Yürüyüş  devam etti..

Eylem yapılan miting ve anti faşist müzisyenlerin müzik gösterileri ile bitti. Fakat yakın kentlerden gelenlerin dönüş için tren garına gelmeleri ile gar tekrar “Anti faşistler Alarmda” sloganlarına sahne oldu.

Daha fazlası

İlgili

Close