DÜNYA

Eutelsat protestosu sürüyor

20161021_123314Almanya‘nın Köln kentinde AKP-Eutelsat işbirliği ile Med Nuçe ve Newroz televizyonlarının kapatılmasının Eutelsat binası karşısındaki çadır eylemiyle protestosu sürüyor. Her gün saat 11.00‘den 19.00‘a kadar devam eden nöbet eyleminde Yaşanacak Dünya/Devrimci Proletarya olarak bu günde çadır eylemindeydik. Her gün bir bölgenin üstlendiği çadır eylemini Essen Kürt Demokratik Toplum Merkezi, Essen Şehit Berivan Şengal kadın Meclisi ve KOMAV devraldı.

Bu esnada sınırlı sayıda kalan Kürt TV’lerinin uzattığı mikrofonlarda Yaşanacak Dünya/Devrimci Proletarya adına sorulan sorular yanıtlandı. Sorulardan ilki ülkede çocuk TV’lerinin dahi kapatılması sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz, ikincisi ise Avrupa ülkelerinin tavrı nasıl yorumlanabilir oldu. Yaşanacak Dünya/Devrimci Proletarya adına ise;

“Ülkede bu gün tek adam diktatörlüğü “Führer” rejimi gibi bir gidişatla devlet yeniden inşa ediliyor. Kendi yalaka kanallarının, manipülatif söylemler ve yalanlarını toplum mühendisliğinde kullanan medya dışındaki tek bir sese dahi tahammülleri yok. Ki kendi faşist yapılanmaları teşhir olmasın. Biz hiç bir alanın döğüşsüz terk edilmemesi gerektiğine inandığımız için, ciddi bir işleve sahip olan ilerici yurtsever basının susturulması alanının da dişe diş bir mücadele alanı olmasını istediğimiz için buradayız ve olacağız.

Avrupa ülkelerinin çok yüzlülüğü ise şaşırtıcı değil. Burjuva diktatörlüğünün bir yüzü ülkedeki faşizmse, diğer yüzü burjuva demokrasisidir. Bu tırnak içi demokrasi Ortadoğu’da yapılan işbirlikleri, göçmen politikasındaki pazarlıklar adına Türkiye ile ittifakına bağlı olarak sık sık faşizan böylesi yöntemlere baş vuruyor ve vuracak. Fakat Avrupa’da da tırnak içi demokrasilerini teşhir etmek, kirli pazarlıklarını yerli ve yabancı emekçilere açıklamak zorunluluğu ile karşı karşıyayız. Onlardan bir şey beklemiyoruz demogojik söylemleri ile uygulamaları arasındaki açı farkını dillendirmeliyiz ve bu alandan da onlari sıkıştırmalıyız. Avrupa’da da bu alanları teslim etmemek için bütün güçler olarak ortak mücadeleyi sürdürmeliyiz” denildi.

atilacak

Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Yılmaz Gültekin ise, Kürtçe bir konuşma yaptı. Eylemcilere Eutelsat şirketine gönderilmek üzere hazırlanan mektubun imzalatılması ile devam edildi.

Eylemi yarın Duisburg’ta yaşayan Kürdistanlılar ve HDK Köln devralacak.

Daha fazlası

İlgili

Close