DÜNYAManşet

Faşist parti AfD’nin seçim çalışmalarına karşı tavır

Belediye başkanlığı seçim çalışmalarının hızlandığı Almanya’da AfD gibi ırkçı faşist partinin seçim çalışmalarına karşı refleks tavırlarda devam ediyor.

Özellikle seçim dönemlerinde sokak faaliyeti yürütmeye çalışan AfD’ gibi ırkçı faşist partilerin seçim standı açtığı yerlere anında gitme ve anti faşist, ırkçılık karşıtı propaganda yapma uzun süredir Almanya çapında geliştirilen tavırlardan bir tanesi.

Almanya’nın Köln kentinde de benzer bir tavır hemen her semtte gerçekleştiriliyor. Semt pazarlarını tercih eden ırkçı faşist partilere karşı bir tavır da bu gün Köln Ehrenfeld semtinde gerçekleştirildi. “Bütün Köln ırkçılığa karşıyız“ platformu ve anti faşist gençlik platformları pazar yerinde stand açan ırkçı faşist partiye karşı, standın tam karşısında faşizmi ve ırkçılığı teşhir eden bildiriler dağıtıp, pankartlar açtılar.

AfD’nin daha önceki çalışmalarda anti faşist gençleri sosyal medyadan resimleriye yayınlayıp, faşist saldırılara açık hale getirmesi yaşanmıştı. Bu tecrübeden dolayı gençler bu kez fotoğraf çekimlerini izlemeye almışlardı.

Ehrenfeld semt pazarında ise AfD’nin standına uğramama ya da sözlü (Irkçılar semtimizden defolun!) tepkileri, anti faşist gençlere destek vardı.

Daha önceki seçimlerde 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez bir eyalet başbakanı aşırı sağcı faşist bir partinin, Almanya İçin Alternatif’in (AfD) oylarıyla seçilmiş, FDP’li politikacı Thomas Kemmerich’in Thüringen eyaletindeki en yüksek siyasi makama gelmesi sağlanmıştı.

Yeni başbakanın aldığı 45 oyun 22’si, eyalet meclisindeki en büyük ikinci gruba sahip olan AfD üyelerinden gelmiş, ülke genelinde meydana gelen büyük protestolar sonucu, Kemmerich  istifa etmişti.

Daha fazlası

İlgili

Close