Manşet

Faşist Türk devleti protesto edildi

Faşist Türk devletinin dün savaş uçaklarıyla Rojava ve Başûrê Kürdistan’ın yerleşim yerlerini bombalamaya başlamasıyla dünyanın her yerinde dün geceden beri protesto eylemleri yapıldı, yapılıyor.

ABD’den Rusya’ya ve tüm bölge gericiliklerine kadar geniş bir onay alınarak yapılan bu saldırıda, Kandil eteklerindeki Qalatuka, Enzê, Wertê’nin Derbi Dağı, Zergelê, Kandil ilk bombalanan yerler arasında. Süleymaniye’nin Şarbajer bölgesine bağlı Asos Dağları ve Gelale yakınlarındaki köyler de bombalandı.

Kandil eteklerindeki Qalatuka köyleri, Hewlêr’in Riwandiz ilçesine bağlı Gerewan köyleri yakınlarındaki Bêreş Dağı ve Aras Dağı Türk savaş uçaklarının yoğun bombardımanı altında.

Asıl amacın Rojava devrimini boğmak ve faşist Türk devletinin kontrol ettiği alanların genişletilmesi olduğu anlaşılan saldırıda Kürtler yine katlediliyor. Saldırıya karşı tepkiler ise birçok ülkede olduğu gibi Avrupa’nın kentlerinde de sokağa yansıyor.

Düsseldorf

Almanya’nın Düsseldorf kentinde FED-MED’in çağrısıyla DGB-Haus önünde saat 13.00’te başlayan bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Türk devletinin protesto edildiği eylemde FED-MED Eşbaşkanı Ahmet Kobanî, FED-MED yönetiminden Yılmaz Gültekin, Die Linke Krefeld’den Stephan Hagelmes konuşma yaptı.

Hamburg

Almanya Hamburg’da Halk Meclisi, Türk devletine ait savaş uçaklarının Rojava ve Medya Savunma Alanları’na yönelik dün gece başlattığı bombardımana tepki göstermek amacıyla Hamburg Hauptbahnof’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme Rojbin Kadın Meclisi ve Alman enternasyonalist güçler de katıldı.

Eylemde “Frieden Für Rojava Und Nein Zum Krieg”, “Flugverbotszone über Nord-und Ostsyrien Jetzt!#Noflyzone” pankartını taşıyan binler, sık sık “Bijî Berxwedana Gerilla!”, “Biji Berxwedana YPG-YPJ!”, “Zap Avaşîn Metîna, Bijî Berxwedana Gerîla!” sloganları atıldı. Eylemde YPG ve YPJ bayrakları İle “Defend Kurdistan” dövizleri taşındı.

YPG ve YPJ bayraklarını gerekçe gösteren polis eylemcilere saldırdı. Buna direnen kitle yürüyüşe geçti.
Hamburg Halk Meclisi adına açıklamada bulunan Anja Flach “Irkçı, inkarcı, katliamcı faşist AKP- MHP iktidarının NATO, ABD ve Rusya’dan aldığı onayla Kürt halkına ve kazanımlarına katliam amacıyla saldırmıştır. Bu saldırının asıl amacı, Rojava Devrimi’dir. Rojava’ya saldırmak için İstanbul’da bombalı eylemi Türk devleti kendisi yaptırmıştır. Ama amaçlarına ulaşamayacaklar. Rojava Devrimi yok olmayacak, dünyaya örnek olacaktır. YPG-YPJ savaşçılarının direnişi ile DAİŞ Kobanê’de nasıl yok oldu ise AKP- MHP faşist çeteleri de düşecektir. Halkımızı direniş etrafında kenetlenmeye mücadeleyi Kobanê ruhu ile yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.
Binler sloganlar eşliğinde Hamburg Hauptbahnof’dan Ganzemark’a doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Ganzemark’ta direniş şarkıları ve sloganları ile yürüyüş son buldu.

Stuttgart

Stuttgart’ta da bugün protesto eylemi gerçekleştirildi. Yürüyüş Schlossplatz’da saat 14:00’da başlayıp Rotebühlplatz’ta bitti. Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarda faşist Türk devletinin saldırganlığı eleştirildi. Almanca “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Enternasyonal dayanışmayı yükselt!”, “Kürdistan’daki katliamı durdurun” sloganları atıldı.

Strasbourg

Fransa’nın Strasbourg kentinde saldırgan Türk devleti bir mitingle protesto edildi. Eyleme Kürt gençlik hareketi TCŞ aktivistleri de katıldı.

Merkez tren istasyonu önünde gerçekleşen eylemde “Bijî berxwedana Rojava!”, Biji berxwedana gerîla!” sloganları atıldı

Paris

République Meydanı’ndaki protestoda bir araya gelen eylemciler, “Türk devletinin saldırılarına karşı Kürdistan’ı savun” ve “Terörist Türkiye” pankartı açtı. YPG/YPJ ve PKK bayraklarını taşıyan eylemciler sık sık “Katil Erdoğan!”, “Bijî Berxwedana Gerîla!” ve “Bijî Berxwedana Rojava!” sloganlarını atarak saldırıları protesto etti.

Eylem anında Fransız polisi eylemcilere saldırı girişiminde bulunurken eylemcilerin direnişi sayesinde polisler geri çekildi. Eylemde CDK-F’nin yazılı bildirisini okudu. Avrupa Demokratik Güç birliği adına ve CDK-F adına açıklamalarda yapıldı. Açıklamalarda, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Koalisyon, Avrupa Birliği, Fransa ve ABD’nin müttefiği olan Türk devletini uluslararası hukuka uymaya ve Kürtlere karşı yapmış olduğu askeri saldırıları bir an önce sonlandırmaya zorlamalıdır” mesajı verildi.

Faşist Türk devletinin saldırıları son bulana kadar alanlarda olmaya devam edeceklerini vurgulayan kitle, eylemi sonlandırdı.

Viyana

Avusturya’nın başkenti Viyana’da sokağa çıkan kitle, işgalci TC devletinin saldırılarını protesto etti. Parlamento önünde buluşan eylemciler “Kürdistan faşizme mezar olacak!” sloganları attı.

Eylemde “Uluslararası topluma ve devletlere de Türk devletinin kirli politikalarına karşı çıkma” çağrısı yapıldı.

Basel

İşgalci Türk devletinin Rojava ekseninde Kürdistan’da dünden bu yana sürdürdüğü işgal saldırılarına karşı İsviçre’de de eylemler yapıldı.

Basel Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Ronahî Kadın Meclisi’nin çağrısıyla Birleşik Mücadele Güçleri, İsviçreli devrimci kurumlar ile Rojava Komitesi’nin destek verdiği bir miting gerçekleştirildi.

Saldırılarda ölümsüzleşenler şahsında bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan eylemde CDK Eşbaşkanı Nejla Dersim “Türk devletinin soykırım saldırılarına karşı Kürt halkı olarak alanlarda olmayı sürdüreceklerini” belirtti.

Daha fazlası

İlgili

Close