DÜNYA

Faşistlere geçit yok

admin-ajax4Almanya’nın Düsseldorf kentinde MHP‘li faşistlerin organize ettiği faşist histeri yürüyüşüne karşı protesto yürüyüşü vardı. Bündnis ‘Düsseldorf stellt sich quer’ DSSQ ve Demokratik Güç Birliği Platformu’nun, Türk

ırkçılarına karşı organize ettiği protesto eyleme, NAV-DEM, ANTIFA Düss. AGIF, YXK, Akkustan, ATIF, Ceni-Frauenbüro, DGB -Düsseldorf/Bergischesland, YJK-E (Frauen aus Kurdistan), Die LINKE, DKP, FIDEF, GEW-Düs, (Öğretmenler sendikası), Yeşiller Partisi, Interventıonistische Linke (i furiosi, see red), Piraten-Partei, Mor İsyan, SDAJ-Düs, YDG, VVN-BdA (Bund der Antifaschisten-Düs.) ve çok sayıda kişi katıldı.

Düsseldorf merkezi tren istasyonu önünde saat 13.00’da toplanan kitle, burada yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca marş ve direniş türküleri eşliğinde sık sık, “Faşizme karşı omuz omuza” ” Bijî berxwedana YPS”, “Katil Erdoğan”, “Katil Türkiye hesap verecek”, “Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwedana Nisêbîn”, “Bijî berxwedana Surê”, “Bijî berxwedana Cizîrê”, “Bê serok jiyan nabe” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından mitin alanına gelindi. Burada yapılan konuşmalarda ise, 8 Mayıs’ın Almanya’da faşizmin yenilgiye uğratıldığı gün olduğuna dikkat çekilerek, faşizmin yenilgiye uğratıldığı günde faşistlerin Düsseldorf’ta yürümesi bir skandal olarak değerlendirildi. Ve Türk devletinin, Kuzey Kürdistan’a yönelik saldırıları, katliam politikaları ve bu katliam politikalarına karşı Kürt halkının haklı meşru direnişinin sahiplenilmesi vurgusu yapıldı.

Yapılan konuşmaların ardından eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

Daha fazlası

İlgili

Close