DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Finlandiya: Raylı toplu taşımada yarın grev var

Fin demiryolu şirketi çalışanları toplu taşıma hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı ülke çapında 24 saatlik grev yapacak.

fin vr grev

HABER MERKEZİ- Fin demiryolu şirketi VR çalışanları, “hükümetin Finlandiya’daki kamuya ait, modern ve verimli demiryolu sistemini özelleştirme planlarına” karşı 14 Ağustos Pazartesi günü ülke çapında 24 saatlik grev yapacak ve 15 Ağustos Salı günü kitlesel protesto eylemleri gerçekleştirecek.

13 bin civarında çalışanıyla VR Group devlete ait bir tekel. Hükümet, “verimliliği ve rekabeti artırmak” için özellikle Batı Avrupalı şirketlere olanak yaratmak, kendi bünyesindeki kısımları parça parça onlara devrederek özelleştirmek istiyor.

Toplu taşıma hizmetleri aslında yapılan yasal düzenlemeler sonucunda 2007’den beri “rekabete açık” ancak bugüne kadar yerli olsun yabancı olsun özel sermayeler sektöre fazla girmedi. İngiliz nakliye şirketi Sir Brian Souter’e ait bir otobüs şirketi sektörde faaliyet yürütüyor ancak “yatırım maliyetlerinin yüksek oluşu” sermayeler açısından “cazip” değil.

Finlandiya hükümeti tam da bu sorunu çözmek, sektörü özel sermayeler için cazip hale getirmek için devlete ait motorlu araçları ve ekipmanları çok uygun fiyatlarda kiralamalarını sağlayacak bir planı hayata geçirmeye çalışıyor.

Yıllardır devlete ait işletmelerde çalışan demiryolu emekçileri ise kamu toplu ulaşım hizmetlerinin parça parça özelleştirilmesinin sonucunda işten atılmak, sosyal hakların budanması ve ücretlerin aşağıya çekilmesi tehlikeleriyle karşı karşıyalar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close