DÜNYAManşet

Frankfurt’ta coşkulu Newroz

Almanya’nın Frankfurt kentinde Newroz on binlerce kişinin katılımı ile kutlandı.

Newroz sabah saatlerinde kırmızı ve yeşil olmak üzere 2 koldan yapılan yürüyüş ile başladı. Bu yıl Almanya’nın Krefeld kentinde 20 Şubat’ta faşist Türk devletini olduğu kadar emperyalist ülkelerin ikiyüzlülüğünü de protesto için bedenini ateşe veren ve dün hayatını kaybeden Uğur Şakar’a adanmıştı.

Neredeyse bütün şehri dolanan saatlerce süren yürüyüşün en dikkat çeken yanı adeta  “Gençlik Newroz’u” görüntüsüydü. Kürdistan’ın dört parçasından gençler dinamizimlerini de kitlesellikleri kadar alana taşıdı.

Kitlede hakim olan Türk devleti ve AB ülkelerine duyulan öfkeydi. Özellikle Alman devletinin her yürüyüş ve mitingde “poster, bayrak, slogan yasaklarının” hiç birine uymayacakları tavrını baştan koydular.

Bundandır sık sık “PKK Halktır Halk Burada”  “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindana”, “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Zülküf Kesen, Uğur Şakar ve açlık grevi direnişçilerinin posterlerinin yanısıra 1980’lerde Amed zındanında ölümsüzleşenlerin resimleri taşındı.

Yürüyüş kolunda Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurları da yerini almıştı.

On binlerce kişinin alana ulaşması sonrası Newroz kutlaması Ey Raqip marşı ile başladı. Açlık grevi direnişçilerinin selamlandığı kutlamada  KCDK-E eşbaşkanı Fatoş Göksungur bir konuşma yaptı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit, açlık grevi direnişi ve Avrupa ülkelerinin sessizliğine dikkat çekti. Halkların Newrozu’nu kutlayarak konuşmasına başlayan KCDK-E eşbaşkanı Fatoş Göksungur, “Bu yılki Newroz’u fedai eylemi gerçekleştiren direnişçilere adadıklarını” belirtti.

Kürtler Avrupa”da kurumlarına sahip çıkacak

Göksungur, “Fedai eylemleri gerçekleştiren arkadaşlarımızın anısına bağlı kalmak için mücadeleyi daha fazla yükseltmeliyiz. Size KCDK-E eşbaşkanı Yüksel Koç’un selamını getirdim. Bizler de başta Leyla olmak üzere süresiz dönüşümsüz açlık grevindeki yoldaşları selamlıyoruz, Newrozlarını kutluyoruz. İnsanlık düşmanı DAİŞ çetelerinin yok edildiği bir Newroz kutlaması içerisindeyiz. Rojava toprakları artık barbar DAİŞ çetelerinden alındı” dedi.


Kürt halkının 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin cevabını Newrozlarda verdiğini söyleyen Göksungur, “Alman hükümetine sesleniyoruz, siz AKP-MHP faşizmi ile eş değer faşist politikalar uyguluyorsunuz. Kürt halkından baskınızı çekin, çünkü Avrupa’daki Kürtler kurumlarına sahip çıkacaktır. “Tecridi kıralım faşizmi yıkalım Kürdistan’ı özgürleştirelim” hamlesinde şehit düşen yoldaşlarımızın mücadelesine sahip çıkalım, her gün her yerde alanlarda olalım. Serok Apo üzerindeki tecridi ancak bu şekilde kırabiliriz” dedi

Ardından Kawa ve sol Parti ( Die Linke) temsilcileri birer konuşma yaptılar.

Bir çok parti ve kurumun standlarla katıldığı Newroz alanında TİKB ve HBDH bayraklarının asılı olduğu kitap ve takıların olduğu stand da yerini almıştı.

Açlık grevi direnişçileri sahneden mesajlarını iletti

Newroz kutlaması, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sona ermesi için süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Mele Mustafa Tuzak, Ömer Bağdu, Cemal Kobanê ve Şiyar Xelil sahneye çıkarak halkı selamlamasıyla devam etti.

Açlık grevi direnişçileri yaptıkları konuşmada, tecrit sona erene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

KJK ve Gençlik Meclisi’nin mesajlarının da okunduğu Newroz kutlaması Dilovan, Nuarin, Grup Abdal ve folklor grubunun sahne almasının ardından halaylarla sona erdi.

Daha fazlası

İlgili

Close