İŞÇİ SINIFIManşet

Fransa: Grev blokaj Makron defol!

Fransa’da enerji, eğitim, taşımacılık, havayolları, demiryollarında grev ve blokaj ülkede hayatı durdurdu. Eylemlere 3,5 milyon kişi katıldı.

Fransız emekçileri burjuvaziye diz çöktürmek için 6. kez sokaklardan reform yasasına hayır dedi.

Enerji, eğitim, taşımacılık, havayolları, demiryollarında grev ve blokajlar 7, 8, 9 Mart tarihleri itibariyle devam ediyor.

Eylemler kitleselleşerek devam ediyor

7 Mart 2023 tarihinde sendikaların açıkladığı rakamlara göre, Fransa genelinde 300 ilde 3,5 milyon kişi eyleme katıldı. Büyük küçük bütün iller eylemdeydi. Bu katılımın 700 binini Paris, 240 binini ise Marsilya’daki katılım oluşturdu. En küçük illerde bile eylemler gerçekleşti. 9 bin nüfusluk küçük bir ilde, bin 500 kişinin katıldığı eylem yapıldı. Eylemler radikal bir karakter kazanıyor.

7 rafineri tamamen durdu grev sürüyor

Kamyonlar yol kapattı. Kavşaklar tutuldu, kimi şehir girişleri bloke edilip geçişlere izin verilmedi. Birçok Fabrika, okul, özel ve kamu sektörlerinde iş durdurmalar gerçekleşti. Öğrenciler eyleme daha fazla dahil olmaya başladı.

Emekli olanlarından henüz iş hayatına atılmamış olanlara, kamudan özel sektöre, ilk defa eylem tecrübesi edinenlere kadar çok geniş bir yelpazeden insanlar bu sürece dahil oldu.

Emekli olan, çocukları ve torunlarının geleceğine, genç olan ise kendinden bir önceki kuşağa, anne-babaları ve geleceğe sahip çıkma bilinciyle eylemdeydiler.

Muazzam bir bütünlük, bir dayanışma ruhu gelişmekte kitleler arasında. Sendikacılar, dayanışma fonlarının hiç olmadığı kadar kitlelerce desteklendiğinin altını çiziyor. Sarı Yelekliler eyleminde ortaya çıkan o muhteşem dayanışma kitleselleşerek bir sınıfın bir sınıfa karşı güçlenmesinin olmazsa olmazı oluyor. Tarihte yaşanan hiç bir şeyin kaybolmadığını, önceki mücadelelerin üzerine bir tuğla, bir tuğla daha eklenerek devam ediyor.

Buna yakın bir gelecekten örnek olarak Fransa’da Sarı Yelekliler’le karakterize olmuş eylem biçimlerinin, 7 Mart eylemlerine klavuzluk etmesinde de görebiliyoruz.

Sistem karşıtlığı büyüyor

Reform kararından geri adım atmayan burjuvazi, çok geniş bir yelpazede emekçi kesimlerinin tepkisini çeker bu sürecin politizasyonuna hizmet etmiş oluyor. Burjuvazi geri dönüş yapmayıp otoritesini devam ettirmek isterken sınıfsal bir karşıtlığın derinleşmesine hizmet etmiş oluyor.

Daha fazlası

İlgili

Close