DÜNYA

Fransa: Grev, İşgal, Blokaj eylemleri

fransa grev isgal blokajFransa’da El Khormi yasasına karşı 17 ve 18 Mayıs’da okullarda öğrencilerin, işyerlerinde işçi ve emekçilerin blokaj, işgal, grev eylemleri sürdü. İşçi sendikalarından CGT, FO, FSU, Solidaires, öğrenci sendikalarından Unef,

UNL ve Fidl’in çağrısıyla Fransa genelinde yüz binlerce işçi, emekçi ve genç yasanın geri çekilmesini talep etmek için sokaklara çıktı.

17 Mayıs: Sabah erken saatlerinden itibaren karayolu emekçileri Fransa’nın dört bir yanında, endüstri bölgelerinde gerçekleştirdikleri blokajlarla şehirlerarası ulaşımı felç ettiler. Le Havre’da 26 noktada gerçekleşen blokaj eyleminde ise TOTAL ve ExxonMobil rafinerileri de bloke edildi. Petrol depolarına yönelik gerçekleşen blokaj eylemlerinden dolayı Normandi bölgesinde benzin istasyonlarında stokların tükendiği ve kapatılmayla karşı karşıya kaldıkları söyleniyor.

Sendikalar blokajın petrol depolarıyla sınırlı kalmayacağını, rafinerilere yöneleceğini, Dunkerque ve Valencienne yakınlarında iki rafinerinin yanı sıra Clermont-Ferrand’da TOTAL’e ait bir rafineri, La Rochelle’de petrol depolarının yanısıra endüstri bölgelerinin bloke edildiğini belirtiyorlar. 100’e yakın TOTAL benzinliğinin stokunun tükendiği ileri sürülüyor. Fransa devletinin Manuel Vals’in açıklamaları ileblokaj eylemlerine müdahale edileceği tehditleri savurmaya başladı.

18 Mayıs: SNCF’de demiryolu işçileri grev derken, banliyö trenleri RER, şehirlerarası hızlı tren TGV ve bölgesel tren TER’de yarı yarıya sefer sayılarını azalttı. CGT-Cheminot her hafta çarşamba ve Perşembe, SUD-Rail ise 11 Temmuz’a kadar grev ilan etti.

Havayolu sektöründe çalışan emekçiler de USAC-CGT sendikasının çağrısıyla gittikleri grev sonucu %20 uçuşun iptal edildiğini açıkladılar.

Paris’te ise yüz bin işçi, emekçi ve gencin katıldığı kitlesel yürüyüş yapıldı.Nation Meydanı’nda toplanılmasının ardından Place d’İtalie’ye doğru yüründü. Yoğun polis ablukasında gerçekleşen yürüyüş boyunca “genel grev, direniş, isyan, dayanışma” çağrıları yapıldı ve gençlerle polis arasında çatışmalar yaşandı.

Daha fazlası

İlgili

Close