DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Fransa: Nakliye şoförlerinden blokaj eylemi

Neoliberal ‘çalışma reformu’nu protesto etmek için kamyon şoförleri bazı yolları ve benzin depolarını bloke etti

fransa kamyon blokaj1

HABER MERKEZİ– Fransa’da Macron ve hükümetinin onayladığı neoliberal “çalışma reformu”nu gündeme geldiğinden beri grev ve diğer eylem biçimleriyle protesto eden nakliye şoförleri bu sabah bazı yolları ve benzin depolarını bloke etti.

Şu ana kadar araçlarıyla 8 benzin deposunu kapatan şoförler, yeni yasayla iş güvencesinin hepten ortadan kalkacak olmasına öfkeliler.

Bunların çoğu Fransa’nın kuzeyindeki ulaşım bölgelerinde olmakla birlikte Marsilya’ya kadar uzanmakta.

Paris’te, şehrin kuzeyindeki Port de Gennevilliers bölgesi, Dunkirk, Lille, Lens, Caen, Le Havre, Mondeville, La Rochelle, Marsilya, Montpellier, Provence, Toulouse şehirlerinde blokaj eylemleri var.

fracas kamyon blokaj2

Sabah 9:30 sıralarında Toulouse yakınlarındaki blokajın polis saldırısı sonucunda parçalanmış olduğu bildiriliyor.

Macron’un ülkede “yüzde 9,5 oranındaki işsizliğe çare bulacağını” belirterek ortaya atttığı en önemli seçim vaadi olan söz konusu neoliberal reform, patronların, işten haksız çıkarmalarda ödenecek tazminatlar için tavan belirlenmesine ve herhangi bir yasal kısıtlamaya maruz kalmaksızın çalışma saatlerini belirleme özgürlüğü elde etmesine imkan tanıyan düzenlemeler içeriyor.

Tasarıda, 50’den az çalışanı bulunan iş yerlerinde patronların sendika temsilcisi olmaksızın çalışanla masaya oturabilmesi ve işten çıkarılmalarda itiraz süresinin bir yıl ile sınırlandırılması gibi değişiklikler de yer alıyor.

31 Ağustos’ta açıklanan kararnameleri 22 Eylül’de Macron imzalamıştı. Ülkede 21 ve 23 Eylül’de kitlesel yürüyüşler ve grevler yapılmış, polisle çatışmalar yaşanmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close