İŞÇİ SINIFIManşet

Fransa reforma sokaklardan 10’uncu kez “hayır” dedi!

Reformun deklare edilmesinden beri 8 sendikanın organizasyonuyla 10’uncusu yapılan grev-eylem ve blokajlar, polisin uyguladığı inanılmaz şiddete karşın kitleselliğini koruyor. Yüz binler bir kez daha reforma sokaklardan militan eylemlerle hayır dedi.

Emeklilik reformu, Fransa işçi sınıfı ve emekçi halklarıyla devlet arasında kıyasıya bir mücadeleye dönüştü. Devlet, korsan yapılan eylemlerle başa çıkmakta zorlanıyor. Bu eylemlerin olmadık yerde olmadık biçimlere bürünerek yeniden yeniden yapılıyor olması devletin korkulu rüyasına dönüştü.

Eylemler sendika inisiyatiflerini çoktan aştı. Onlarca gözaltı ve caydırıcı olsun diye yüksek meblağlarda kesilen para cezalarına rağmen eylemler birbirini büyüterek sürüyor. Kendiliğinden korsan eylem ve etkinlikler pıtrak gibi her yerden yükseliyor. Öfkeli kitle, iktidar milletvekillerinin evlerini bloke ediyor, blokajı kaldıran polise rağmen kapıyı kırmakta tereddüt etmiyor.

Bölgelerdeki stratejik alanlar belirlenip Strasbourg’da Sarı Yelekliler tarafından yapılan Amazon blokajı ya da büyük bir satış mağazalarının blokajı, öğrencilerin blokajları vb. gösteriler artış gösteriyor.

Stratejik alanlarda yürütülen grevler devletin kullandığı bütün zor yöntemlere, işçilerin evlerinden alınıp zorla işbaşı yaptırma saldırısı dahil her şeye rağmen devam ediyor. Tren rayları, otoyollar, okullar işgal ediliyor. Özellikle liselerde öğrenciler stratejik grevleri selamlayan işgal ve blokajlar yapıyor.

Büyük kent merkezlerinde akşamları yapılan korsan yürüyüş ve toplantılar onlarca gözaltı ve para cezalarına rağmen bir yolu bulunup sürdürülüyor.

Fransa’nın en büyük petrol deposunda grev ve blokaj devam ediyor. Çöpler toplanmıyor, trenler belli yüzdeliklerle çalışıyor. Eğitim keza öyle…

İşler burjuvazi açısından öyle çetrefilli bir noktaya vardı ki, İngiltere Kralı Charles Fransa seyahatini iptal etti. Macron’un Toulon’a gidişi de ertelendi!

Daha fazlası

İlgili

Close