DÜNYA

Fransa'da 1 Mayıs

paris1mai_2010fransa‘da ülke genelinde, 280 noktada yapılan 1 Mayıs gösterilerine 350 bine yakın insan katıldı

Neoliberal politikaların protesto edildiği gösterilere Sarkozy ve hükümet karşıtlığı damgasını vurdu.

Fransa’daki 1 Mayıs gösterilerinin en kitleseli 45 bin kişiyle Paris‘te gerçekleşti. Paris’teki 1 Mayıs gösterisi, geleneksel başlangıç noktası olan Republic Meydanı‘nda başladı. Yürüyüş Opera Meydanı‘nda son buldu.

Artan işsizlik, emeklilik reformu ve ücretlerin düşürülmesinin protesto edildiği gösteride sendika konfederasyonları rengarenk pankartlarıyla yürüyüş kolunun başındaydı. Yürüyüş kolunun sonundaysa yine farklı uluslardan göçmen emekçilerin örgütlü olduğu kurum ve örgütlülükler yer alıyordu. Göçmen emekçiler içerisinde gösteriye en örgütlü ve kitlesel katılan yine Tamil Kaplanları ve Türkiye Devrimci Hareketi oldu.

TDH’den TİKB, MLKP, MKP, DHKP-C, TKİP ve KKP’nin oluşturduğu Devrimci 1 Mayıs Platformu‘nun korteji kızıla kesmişti. Platformun ses cihazlı kürsüsünden sürekli ortak açıklama okundu, Taksim selamlandı ve sloganlar atıldı. TKP/ML, ODAK ve PKK de kendi kortejleriyle gösteriye katıldılar.

1 Mayıs gösterisine TİKB “Yaşasın sosyalizm!”, “Yaşasın proletarya enternasyonalizmi!” yazılı iki pankartla katıldı. Türkçe-Fransızca TİKB-YDK bildirilerinin yanında çeşitli taleplerin yazılı olduğu TİKB imzalı Fransızca kuşlar uçuruldu.

Daha fazlası

İlgili

Close