DÜNYAManşet

Fransa’da 8 yıl önce katledilen üç militan kadın için yürüyüş

Protestocular bu katliamdan MİT ve Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tuttular

Katliam 2013 yılında Paris’te meydana geldi. 8 yıl sonra dahi adalet yerini bulmadı. Binlerce kişi Fransa’nın farklı şehirlerinden gelerek 9 Ocak’taki büyük bir yürüyüşle üç kadın militanı andı.

Başkent Paris’te “kortej” yürüyüşüne Kuzey Garı’ndan (Gare du Nord) başlatıp Rebuplixue Meydanı’na kadar sürdürdü. PKK kurucularından Sakine Cansız 54, Fidan Doğan 31, Leyla Şaylemez ise 24 yaşındaydı. 9 Ocak 2013’te kafalarına sıkılan kurşunlarla öldürüldüler.

Protestocular Türkiye’nin gizli servisi MİT’i ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı suikastın arkasında olmakla suçluyor.
Özellikle feminist aktivistlerin ve birkaç solcu milletvekilinin bulunduğu grup “Terörist Erdoğan!”, “Erdoğan’ı durdurun!” sloganlarını başlattı. “Kadın olduğu için öldürmek politik katliamdır!” sloganları atıldı.

“Adalet olmayacaksa protestoya devam!”

Fransa Demokratik Kürt Konseyi Başkanı ve yürüyüşü organize eden Yekbun Eksen, “Siyasi bir suikasti, aynı zamanda bu kadın cinayetini kınıyoruz. Erdoğan ve küçük kliği buraya temizlik yapmaya geldi, şimdi de Fransa’da yaşanan bu katliamı bize unutturmaya çalışıyorlar. Bu kabul edilemez” dedi.

Buraya Kürtlerin özgürlüğü için mücadele etmiş kadınları anmaya geldiğini söyleyen 19 yaşındaki Çelik Birhat hukuk öğrencisi. Yine “Adalet olmayacaksa protestoya devam” diyen Diyar Doğan da her yıl yürüyüş için geliyor. “Politik katliamların cezasız kalmasına son!” sloganları atıldı.
Polisin açıklamasına göre yürüyüşe, Bordeaux’dan 150 kişi, Strasbourg’dan 180 kişi Marsilya’dan 250 kişi geldi. Bordeaux Kürt Komitesi sözcüsü Yasin, “Kürtlerin de gördüğü gibi Fransızlar bu konuda seslerini yükseltmiyorlar,” dedi.

Açık soruşturma

Fransa’daki soruşturma, Türk gizli servisi üyelerinin bu üçlü suikastta herhangi bir sponsorun adı verilmeksizin “yer aldığına” işaret etmişti.

Çarşamba günü katledilen üç kadın için anma yürüyüşü organize edildi. Fransa’daki soruşturmaya göre bu üçlü cinayette Türk Gizli Servisi’nin (MİT) elemanlarının yer aldığı belirtiliyor fakat emri kim verdiğine dair bir şey söylenmiyor.

Türk medyası, MİT’ten Ömer Güney için bir “görev emri” olarak sunulan bir belgeyi özellikle yaymıştı. Tek suçlu Ömer Güney, 2016’da, duruşma gününden birkaç hafta önce öldü. 2019 Mayıs ayında Fransız bir savcı soruşturmayı üstlendi. Katilin ve ona yardım edenlerin terörist gruplarla ilişkileri olduğunu açıkladı. MİT resmi olarak 2014’ten beri bu ilişkileri yalanlıyor.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close