DÜNYAManşetVideo

Fransa’da akaryakıt zammına büyük tepki

Ülke çapında yapılan 2 bin eylemde yüzbinlerce kişi yer aldı, yollar bloke edildi

HABER MERKEZİ– Fransa’da otoyolları kapatan binlerce “sarı yelekli” eylemci akaryakıt zammına tepki gösterdi. Savoie’de otomobilin çarptığı bir gösterici hayatını kaybederken, ülke genelinde eylemlerde en az 47 kişi de yaralandı.

On binlerce kişi hükümetin akaryakıt zammını protesto etmek amacıyla çeşitli noktalarda otoyollorı kapattı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen sürücüler havalimanlarına giden yolları, otoyol bağlantılarını, otoyol gişelerini ve kavşakları bloke etti.

Araçlarda bulundurulması zorunlu olan reflektörlü sarı yelekleri giyerek eylem yaptıkları için “Sarı Yelekliler” olarak bilinen protestocular, “yeşil vergi” adı altında dizel yakıta yapılması planlanan yüzde 23 zam ile ile benzine yapılması planlanan yüzde 15 zamma tepkili.

Lyon yakınlarındaki Savoie bölgesinde otoyolda gösteri yapan bir eylemci otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, protestoya sahne olan otoyolda „göstericilerin etrafını sarması üzerine otomobil sürücüsünün paniklediğini ve gaza bastığını aktardı. Castaner, sürücünün çarptığı kadın göstericinin hayatını kaybettiğini“ açıkladı.

Yüzbinlerce kişinin katıldığı gösterilerde üçü ağır 47 kişinin yaralandığı açıklandı. Polis, olaylar nedeniyle 24 kişinin tutuklandığını, 17 kişinin ise halen sorgulandığını bildirdi.

Kaynak: Ajanslar

fransa akaryakıt zammı protestolarıfransa akaryakıt zammı protestoları fransa akaryakıt zammı protestoları

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close