DÜNYAManşet

Fransa’da eylemci üç öğretmene ‘uzaklaştırma cezası’

Fransa’da üç öğretmen, eğitim reformuna karşı Şubat ayında yaptıkları eylemden dolayı 4 ay görevlerinden uzaklaştırıldılar

Fransa’nın Deux Sèvres bölgesinde bulunan Desfontaine de Melle Lisesinde görev yapan üç öğretmen, „eğitim reformu“na karşı yaptıkları eylemden dolayı 4 ay görevlerinden uzaklaştırılma cezasına çarptırıldılar.

Fransa eğitim sisteminde hedeflenen reformların bir parçası olarak 2019 yılında lise diplomasında yapılan değişiklik; öğretmen, veli ve öğrenciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Desfontaines de Melle Lisesi öğretmenleri bu reforma karşı ilk eylemciler. 3 Şubat 2020 tarihinde Melle Lisesinde görevli 30’un üzerinde öğretmen, derslere girmeyerek reformu protesto etmek üzere eylem düzenledi. Eyleme yüzlerce öğretmen ve öğrenci velisi katıldı. Bu eylemden sorumlu tutulan üç öğretmen rektörlük tarafından görevden uzaklaştırıldı.

Kimi ortaokul ve Lise öğretmenleri görevden uzaklaştırılan arkadaşlarıyla dayanışmak için imza kampanyası başlattı. 1500 imza toplandı.

En son youtube uzerinden yayınlanan bir video aracılığıyla; reforma karşı durma, görevden uzaklaştırılan öğretmenlere sahip çıkma çağrısı yapılıyor. Yine videoda 11 akademi üzerinde belgelenmiş baskılardan, çok sayıda eğitimcinin işini kaybetme tehditi yaşadığı teşhir ediliyor. Son olarak ta birlikte hareket etmenin önemi ve grev çağrısı yapılıyor.

Görevden uzaklaştırılan öğretmenler ve onlar için yapılan sahiplenme aktiviteleri, aylar sonra olayı gündeme taşıdı. 2020 Şubat ayında yapılan eylemin hemen ardından Mart ayı ortalarında Rektörlüğe çağrılan üç öğretmenden biri 21 Mayıs’ta France3 tv’de yaptığı konuşmada, “bizi seçmelerindeki neden, işin başını çeken tanınmış kişiler üzerinden diğerlerini korkutmak ve eylemi boğmak” diyordu.

Fransa devleti eğitim sisteminde öngördüğü reformları, öğrenci, öğretmen ve velilerin tepkilerine rağmen parça parça uygulamaya koyuyor. söz konusu reformların bir parçası olan lise diplomalarındaki köklü değişiklik 2019’da yürürlüğe girdi. Sınav sistemini ortadan kaldıran bu uygulama seçmeli sistemi öngörüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close