GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da genel grev sürerken 17 Aralık’ta büyük eylemler düzenlenecek

Hükümetin dün yaptığı açıklamanın ardından, emeklilik reformu planına tepki duyan işçi konfederasyonları 17 Aralık için çağrı yaptı

HABER MERKEZİ– Fransa’da „emeklilik reformu“ planına karşı başlatılan genel grevin 7. gününde (dün) Paris olmak üzere büyük kentlerde eylemler düzenlendi.

Yetkililer, başkent Paris’teki trafik sıkışıklığı sonucu toplam 460 kilometrelik araç kuyruğu oluştuğunu bildirdi. Başkentteki iki hat hariç diğer tüm metro hatlarının çalışmaması da ulaşımı etkiledi.

5 Aralık’tan bu yana emeklilik reformu planına karşı mücadele eden CGT ve FO gibi sendikalar birliğinden sonra reforma kısmen destek veren CFTC de eylem kararı aldı. 17 Aralık’ta ulusal çapta düzenlenecek grev ve eylemlere Fransa’nın özel sektörde CGT ile birlikte en büyük işçi sendikaları konfederasyonu olan CFDT de katılacak.

CFDT Genel Sekreteri Laurent Berger, hükümetin halen 62 olan emeklilik alt yaş sınırına ek olarak ‘denge yaşını’ 64 olarak duyurmasının ‘kırmızı çizginin aşılması’ olarak nitelendirdi.

CFTC, puan sistemine taraf olmasına karşılık 64 yaşında emeklilik ve özellikle ağır işlerde çalışan emekçilerin haklarının gözetilmemesine karşı çıkıyor.

Başbakan Edouard Philippe tarafından dün yapılan açıklamada, 2022 yılından itibaren 2004 doğumluları; 1975 ve sonrası doğumluları ise 2025 sonrası dönem için içerecek şekilde değiştirilecek emeklilik sisteminde ısrar edileceği duyurulmuştu.

Bugüne kadar emeklilik maaşı hesaplamasında kullanılan çeyrek yıl sistemine son verilerek, en az 172 çeyrek yıl çalışmış olma şartı kaldırılmak isteniyor. Halen her bir çeyrek yıl için en az brüt 1500 Euro üzerinde maaş almış olmak gerekirken, emeklilik maaş hesaplamasında bireyin çalıştığı sürede en iyi kazandığı 25 yılın ortalaması da dahil ediliyordu. Yeni sistemde ise alınan maaşlara göre puan biriktirmeye gidilecek. Öte yandan ortalama 64 yaşında emekli olan bir çalışanın alacağı en düşük emekli maaşı bugünkü değerle 1000 Euro olacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close