GREV HABERLERİManşet

Fransa’da genel greve doğru

HABER MERKEZİ- Fransa’da demiryolu işçilerinin emeklilik reformuna karşı grev kararından sonra pazartesi günü de avukatlar, doktorlar, hemşireler ve pilotların greve gitmesi bekleniyor.Sendikalar, grevin güçlü geçeğini bildiriyor. Grev, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sarı yeleklilerin eylemlerini “Emekliler yasasında da reform” vaadi ile sönümlendirme arayışına güçlü bir yanıt olmaya aday.

Sendikalar daha önceki yıllarda Nicolas Sarkozy‘nin de emeklilik sistemini hedef alması ve büyük toplumsal tepki karşısında başarısız olmasını hatırlatarak “1995 yılındaki gibi yeniden büyük grevlerin yaşanabileceği” belirtiliyor. Sendikalar 21 ve 24 Eylül’de de eylemlere gitme kararı aldı.

Ulusal Barolar Konseyi Başkanı Christiane Feral-Schuhl, emeklilik reformuna karşı eylemlerin “son derece güçlü” geçeceğini açıkladı.

Konsey, Pazartesi günü grevlere paralel olarak Paris’te bir yürüyüş düzenleyecek. Bu yürüyüşe, doktorlar, hemşireler, terapistler, pilotlar ve hostesler de katılacak.

Farklı meslek dallarının çalışanları saat 13.00’te Opera meydanında yürüyüşe başlamayı planlıyor.

Paris’te basın toplantısı düzenleyen Feral-Schuhl, neredeyse tüm baroların eyleme katılacağını ve avukatların trenlerle Paris’e akın edeceğini söyledi.

Ulusal Pilotlar Sendikası (SNPL) de emeklilik reformuna karşı güçlü bir şekilde mücadele edeceklerini bildirirken, Fransa Doktorlar Federasyonu (FMF), emeklilik haklarının çalınmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Serbest Doktorlar Birliği, hükümetin kendilerini dinlememesi halinde “tamamen iş durdurmaya” hazır olduklarını belirtti.

 

 

 

 

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close