GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Fransa’da genel grevin 6. gününde yüz binler yine sokakta

Hükümetin „emeklilik reformu“na karşı işçi ve emekçilerin yanı sıra öğrenciler de sokağa çıktılar.

HABER MERKEZİ– Fransa’da hükümetin neoliberal „emeklilik reformu“na karşı 5 Aralık Perşembe günü başlayan genel grev 6. gününde sürdü. Yüz binlerce emekçi yine sokaklara çıktı.

İşçi sendikaları ile lise ve üniversite öğrencilerini temsil eden birlikler, ortak grev ve eylem çağrısında bulunmuşlardı. Üniversiteler kapalı kalırken, diğer okullarda eğitim ciddi oranda aksadı.

Ulusal demiryolları kuruluşu SNCF’de tren seferleri ağır bir şekilde etkilendi. Paris bölgesinde trenlerin sadece yüzde 20’si sefer yapabiliyor.

Paris’teki toplu ulaşım ağında 16 metro hattından 10’u tamamen kapalı durumda. Ayrıca 25 otobüs deposundan 7’si grevciler tarafından bloke edildi.

Hava ulaşımında da, sivil havacılık genel müdürlüğü şirketlerden uçuşlarını yüzde 20 oranında azaltmalarını istedi.

Ülkedeki sekiz rafinerinin yedisi de grevciler tarafından bloke edildi. Bloke edilen rafinerilerin Esso ve Total gruplarına ait olduğu bildirildi.

Hastane çalışanları ise emeklilik reformu karşıtı protestoların ortasında, tedavi olanaklarının kötüleşmesine karşı ve daha iyi çalışma koşulları için süresiz grev çağrısında bulundu.

Başbakan Edouard Philippe’in Çarşamba günü emeklilik planını açıklaması beklenmeden, sendikalar Perşembe günü yeniden ulusal çapta sokaklara çıkma kararı aldı.

Öte yandan Başbakan Edouard Philippe’in Çarşamba günü öğle saatlerinde emekliliğe ilişkin hükümet projesinin tamamını açıklaması bekleniyor. Sendikalar Başbakan’ın açıklamasının tatmin edici bir açıklama olmayacağını ifade ediyor.

İşçi sendikaları ile lise ve üniversite öğrencilerini temsil eden sendikal örgütler, geçen Cuma günü ortak bir açıklama ile 10 Aralık Salı günü yeniden sokaklara çıkma kararı aldıklarını bildirmişti.

Demiryolu Çalışanları sendikası Genel Sekreteri Laurent Brun, hükümeti puan sistemiyle öngörülen emeklilik projesini çekmeye davet etti. İşçi Gücü Sendikacı Genel Sekreteri Yves Veyrier, reform geri çekilene kadar eylemde kalacaklarını söyledi.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close