DÜNYAManşet

Fransa’da grev

Fransa’da 5 Ekim 2021 tarihinde çoklu sendika ve gençlik örgütleri grev ve yürüyüş yaptı.

Fransa’da sendikalar ve gençlik örgütleri (CGT, FO, Solidaires, FSU, Fidl, MNL, Unef ve ÜNL) tarafından ülke genelinde grev ve yürüyüş gerçekleştirildi.

CGT verilerine göre Fransa’nın 200’e yakın ilinde eylemlere katılım sağlandı. Grev ve eylemlere; taşıma, sağlık, eğitim ve hizmet sektörlerinin yanı sıra kimi özel sektörlerden de katılım gerçekleşti.

Ülke genelinde çoklu sendika ve örgütlerce yapılan eylemler, Ücretlerde ve çalışma koşullarında iyileşme, emeklilik yaşı, işsizlik koşulları, kamu hastanelerine bütçe ayrılması, sağlık çalışanlarının koşullarında iyileşme, zorunlu aşı ve sosyal yaşamı baskı altına alan sağlık pasaportuna hayır vb. etrafında birleşiyor.

Paris eyleminde en önde taşınan ortak eylem bandrolunde şöyle deniyordu. “Emeklilik, ücret, kamu hizmetlerinde kötüleşen gidişe hayır, işsizlik ve sosyal hak gasplarına, sağlık pasaportu uygulamasına hayır! Aktif gençler, emekliler, işsizler, hep beraber mücadeleye. Emekliler, işsizler, aktif gençler, ancak birlikte mücadele edersek kazanabiliriz”.

Daha fazlası

İlgili

Close