GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Fransa’da kapitalist hayat durdu

Fransa’da işçi ve emekçilerin 5 Aralık’ta başlattıkları genel grev sürüyor

HABER MERKEZİ– Fransa’da cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetinin “emeklilik reformu”na karşı 5 Aralık tarihinde başlatılan genel grev sürüyor.

Macron’un üzerindeki baskıyı artırmayı hedefleyen sendikalar, 17 Aralık’ta büyük gösterilere katılım çağrısı yapmışlardı.

Bugün Paris başta olmak üzere ülke genelinde yapılan eylemlere ve genel greve katılım geçen haftaya göre çok daha üst seviyede gerçekleşti. Okullar kapalı kaldı, trenler işlemedi, hastaneler büyük oranda çalışmadı.

Şehir içi tren hatlarının büyük bölümünün durmasına ve başkent Paris’te Eyfel Kulesi’nin kapanmasına neden olan grevin sürmesiyle ülkede birçok raylı hattın hâlâ kapalı olduğu belirtildi. Devlet demiryolları işletmesi SNCF, hatların kapalı kalmaya devam ettiğini belirterek yolculara istasyonlara gelmeme çağrısı yaptı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, CGT sendikasından işçiler, taleplerine dikkat çekmek için Lyon ve Bordeaux çevresindeki elektrik şebekelerinde “hedefli” karartma gerçekleştirdiler. Bu şekilde, 100 bin civarında ofis ve evin elektiriği kesildi.

Paris’te polis, sarı yeleklilerin, işçilerin ya da diğer eylemcilerin “muhtemel yönelimine karşı” Elysee Sarayı’nın etrafına berikat ördü.

fransa genel grev fransa genel grev fransa genel grev

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close