GENÇLİKManşet

Fransa’da öğrenciler Sorbonne Üniversitesini işgal etti

Antifaşist bir toplantının iptal edilmesi üzerine öğrenciler Sorbonne Üniversitesini işgal etti. İşgal eyleminden sık sık, “Ne Le Pen, ne Macron” sloganları yükseldi.

Fransa’da yüzlerce öğrenci Paris’in merkezindeki Sorbonne Üniversitesini işgal etti. Eylemin, üniversite yönetiminin antifaşist bir toplantıyı engelleme yönünde karar alması ve öğrencileri dışarı çıkarmaya çalışması üzerine başladığı belirtiliyor.

Öğrencilerin eyleminin, neoliberal Emmanuel Macron ile ırkçı faşist Marine Le Pen arasında geçeceği anlaşılan Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik tepkinin bir ifadesi olduğuna dikkat çekiliyor. Fransa’da çeşitli üniversitelerde de öğrenciler, önümüzdeki günlerde ne yapacaklarına karar vermek için toplantılar düzenleniyor.

Sorbonne’daki işgal ise çarşamba saat 13.00’te üniversitenin avlusunda yapılması planlanan faşizm karşıtı bir toplantıdan kaynaklandı. Öğrenciler, toplantıya katılmak için toplandıklarında, üniversite yönetiminin toplantının devam etmesine izin verilmediğini, güvenlik görevlilerinin üniversiteye tüm girişleri kapatarak yüzlerce öğrencinin girişini engellediğini aktardılar.

Buna karşılık, üniversite binasına girmeyi başaran öğrenciler de bir konferans salonunda toplantı yaptılar. Öğrenciler, kampüsteki ana binayı işgal etme kararı verdiler. Toplantıda sık sık “Ne Le Pen, ne Macron” sloganları atıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close