DÜNYA

Fransa’da son altmış yılın en düşük katılımı

farnsa seçimleriFransa’da yapılan milletvekili seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron’un lideri olduğu “La Republique En Marche/ Cumhuriyete Yürüyüş” Hareketi (REM), ilk turda oyların yüzde 32,6’sını alarak birinci geldi. Macron’un bir yıl içersinde kurduğu hareketi ile bu denli başarı elde etmesinde denenmemiş bir lider olmasının payı azımsanamaz,  Diğer partilerden umudunu kesen kesimleri bu partiye yöneliyor. Ekonomik ve sosyal reform vaadiyle seçilen Macron aynı zamanda AB sermayenin de desteğini arkasına almış durumda.

Öte yandan başlarındaki sosyalist, sosyal demokrat ibareleri dışında birbirinden hiç bir farkı kalmayan sistem partilerden beklentisizlik seçimlere katılıma da yansıdı. Son altmış yılın en düşük katılımı olduğu söyleniyor.

Seçimlerde 577 sandalyeli mecliste Macron’un Hareketi La Republique En Marche (REM) 415-445 milletvekili, Cumhuriyetçiler (LR) 80-100, Sosyalist Parti (PS) 30-40, Front National (FN) 1-4, France Insoumise 10-20 civarında milletvekili çıkarabilecek. Milletvekili seçimlerinde ikinci tur 18 Haziran Pazar günü yapılacak.

Tahmini sonuçlara göre “Cumhuriyete Yürüyüş” Hareketi (REM) yüzde 32,6, merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) yüzde 20.9, faşist Le Pen’in lideri olduğu Front National (FN) 13,1, sol France Insoumise (PCF) yüzde 11, Sosyalist Parti (PS) ise yüzde 9 oranında oy aldı. Seçime katılım oranında ise tarihi bir düşüş yaşanırken ilk tahminlere göre katılım yüzde 49,5 oranında gerçekleşti.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close