DÜNYAManşet

Fransa’nın Clermont-Ferrand kentinde çiftçiler polisle çatıştı

Fransa’nın Clermont-Ferrand kentinde çiftçierin eylemine polis saldırdı, çiftçiler elektirik direklerini yaktı.

Fransa’nın Clermont-Ferrand kentinde 2000 civarında çiftçi, azotlu gübre kullanımının vergilendirilmesini öngören İklim ve Dayanıklılık yasa tasarısını protesto etmek için traktör ve kamyonlarıyla eylem gerçekleştirdi. Eylemde çiftçiler ve polis arasında çatışma yaşandı.

Eylem, Fransa’nın en büyük çiftçi birliği olan FNSEA tarafından örgütlendi. Çiftçiler alternatif sunulmadan kimyasal gübre kullanımının hedef alındığı ve bunun çiftlik gelirlerini büyük ölçüde azaltacağını söyleyerek sık sık eylemler yapıyorlar.  Mevcut tasarıyı “cezalandırıcı ve haksız”  telif hakkı olarak tanımlayan çiftçiler, FNSEA ve Jeunes Agriculteurs (Genç Çiftçiler) tarafından komisyona sunulan mineral gübrelerin “aşırı kullanımının” azaltılmasını öngören alternatif tasarının dikkate alınmadığını söylüyor.

Tasarıda çiftçilerin uygulamalarında halihazırda meydana gelen değişikliklerin görmezden gelindiğini ve önlemlerin mevcut iklim sorunlarına “gerçek bir yanıt” sağlamadan çiftlik gelirlerini büyük ölçüde azaltacağını yapılan eylemlerde dillendirilen talepler arasında.

Çiftçiler ve polis arasında küçük çaplı çatışmalar yaşanırken, çiftçilerin Clermont Ferrand’da ise, çiftçilerin kaymakamlığının girişine bir kamyon gübre boşalttığı, kaymakamlık çevresindeki yapıları hedef aldığı ve traktörleriyle elektirik direklerine çarparak yıktığı basına yansıyan görüntüler arasında.

 

Daha fazlası

İlgili

Close