DÜNYA

G. Asya’da 16 milyon çocuk zor durumda

G. Asya’da 45 milyon insanın ‘ağır şekilde’ etkilendiği sel felaketinde 16 milyon çocuk zor durumda

sel felaketi

HABER MERKEZİ- BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Güney Asya’da sel felaketinin yaşandığı ülkelerde yaklaşık 16 milyon çocuğun yardıma muhtaç durumda bulunduğu uyarısını yaptı.

New York’ta yapılan açıklamada “Güney Asya ülkeleri Hindistan, Nepal ve Bangladeş’i vuran Muson yağışlarının yol açtığı sel felaketi nedeniyle milyonlarca çocuğun ve ailesinin kendilerine sığınacak bir çatı bulamadığı” kaydedildi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, açıklamada “afetzedelerin özellikle temiz içme suyu, hijyen ve gıda sıkıntısı çektiği belirtilirken, bulaşıcı hastalık tehlikesinin de ciddi boyutlarda olduğuna” dikkat çekildi.

Açıklamada birçok bölgenin halen dış dünyaya ulaşımının olmadığı kaydedilirken, “Yağışa bağlı sel baskınları güneye doğru ilerlemeye devam ettiği için, durumun çok daha kötüleşmesi tehlikesi söz konusu” ifadesine yer verildi.

Sel felaketi nedeniyle birçok okulun yıkılmasının ardından çocukların eğitiminin haftalar belki aylar boyunca devam edemeyeceğine de vurgu yapıldı.

Güney Asya’da her yıl haziran-eylül döneminde muson yağmurları etkili oluyor. UNICEF’in verdiği bilgilere göre bu yıl alışılandan çok daha şiddetli seyreden Muson yağışlarından en az 45 milyon kişi ağır şekilde etkilendi. Yaşanan sellerde en az bin 300 kişi hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha fazlası
Close